Podwyższony cukier w badaniu krwi

Otrzymałam od lekarza rodzinnego skierowanie na badania, a wyniki są następujące : HGB - 16,8 HCT - 50,3% MCHC - 33,3pg Wskaźnik rozkładu objętości płytek Pdw - 20,2 fl średnia objętość płytek Mpr - 13,2 fl odsetek dużych płytek P-Lcr - 51,9% glukoza w surowicy 134. Proszę o odpowiedź. Czy te wyniki mieszczą się w normie, jeśli nie to jaka może być przyczyna lub jaka to choroba? Za odpowiedź z góry dziękuje i pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.
W podanych badaniach jedyną nieprawidłowością jest podwyższony poziom cukru ( o ile był oznaczony na czczo). Wskazane byłoby powtórzenie badania, a także wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy. Jeżeli w kolejnym oznaczeniu glikemia na czczo znów przekroczy wartość 126 mg/dl lub w 2 godzinie testu wyniesie więcej niż 200 mg/dl, to będzie można rozpoznać u Pani cukrzycę typu drugiego - charakterystyczną dla osób w starszym wieku. Zachęcam do pilnej konsultacji z lekarzem rodzinnym, który zaleci dalsza diagnostykę, a w przypadku potwierdzenia cukrzycy zastosuje odpowiednie leczenie.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.