Podwyższony poziom RDW i anemia w badaniu krwi

Witam. Właśnie odebrałam wyniki badań. I martwi mnie wynik RDW, który wynosi 14,9% i jest oznaczony jako podwyższony. Co on oznacza? Dodam tyko, że badania wykazały u mnie anemię (hemoglobina 10,6). Czy ma to ze sobą jakiś związek? Z góry dziękuje za odpowiedz.

Lek. Katarzyna Szymczak

RDW jest to wskaźnik rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów (w uproszeniu pokazuje jak bardzo różnią się od siebie objętości (wielkości) poszczególnych erytrocytów), prawidłowo wynosi 11,5-14,5%. U Pani wynosi 14,9 % czyli jest tylko nieznacznie podwyższony i ma związek z wykrytą anemią. Radzę udać się z tym wynikiem do lekarza rodzinnego, który prawdopodobnie przepisze Pani preparat żelaza.
Pozdrawiam