Pojedyncze kaszlnięcia u 10-tygodniowego dziecka

Witam, moja 10-tygodniowa córeczka od czasu do czasu ma pojedyńcze kaszlnięcia. Wcześniej miało to miejsce zazwyczaj po ulewaniu. Teraz jest to częstsze ( ok 5-8 razy dziennie) a mała często pcha piąstki do buzi. Miałam to skonsultować na najbliższej wizycie, ale dzisiaj w nocy również przez sen były te kaszlnięcia. Innych niepokojących objawów nie ma, ale jestem przewrażliwiona, bo córka miała wrodzone zapalenie płuc. Czy powinnam jak najszybciej udać się do pediatry?

Dzień dobry. Jeśli ma to panią uspokoić, to proszę iść do pediatry. Nie warto pozostawać w takim niepokoju. W trakcie wizyty proszę o wszystko dokładnie wypytać, gdyż im więcej wiedzy o objawach i zachowaniach dziecka, tym mniej pani niepokoju, jako matki. Małe dzieci często "smakują" swoje rączki, a w późniejszym wieku i nóżki (stópki). Dziecko poznaje świat także poprzez smak. Wkłada do buzi wszystko, co ma w rączce lub pod ręką. Macierzyństwo, to między innymi, cudowny czas obserwacji rozwoju i dojrzewania małego człowieka oraz budowania relacji z naszą córką lub synem. Życzę wszystkiego dobrego i wielu radosnych chwil spędzonych z dzieckiem. Pozdrawiam

jeśli ma Pani wątpliwości zawsze warto osłuchać dziecko, może to być wynik wkładania rączek do buzi, może dziecko ślini się bardziej lub ma lekki katar

W tym wieku intensywnie zaczynają pracować ślinianki i dziecko zaczyna mieć w buzi więcej ślinki, która dopiero uczy się połykać. Dodatkowo trudności mogą wywoływać pakowane do buzi łapki, ale proszę pamiętać, że jest to normą rozwojową (i pozwala córeczce poznać własne ciało).
Gdyby pojawiły się inne objawy chorobowe (katar, gorączka, wysypka itp) proszę natychmiast udać się do pediatry.
Jeśli miałoby to Panią uspokoić można takle na wszelki wypadek, spokojnie udać się do pediatry by omówić objawy córeczki.