Pominięcie trzeciej tabletki antykoncepcyjnej i dwa stosunki bez wytrysku w pochwie a ryzyko ciąży

Dzień dobry, Moja dziewczyna zapomniała zażyć trzeciej tabletki antykoncepcyjnej microgynon 21. Nie przyjęła jej następnego dnia, czyli dawka została całkowicie pominięta. Na drugi dzień odbywaliśmy stosunek jednak wytrysk miał miejsce na zewnątrz. Następnie po 3 godzinach znowu doszło do stosunku również z wytryskiem na zewnątrz. Czy resztki spermy z pierwszego wytrysku mogły zostać w nasieniowodzie i przedostać się do pochwy przy drugim stosunku? Jakie jest ryzyko ciąży w tym przypadku?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanej sytuacji istnieje ryzyko ciąży. Nie da się go jednak określić w wartościach liczbowych. W celu weryfikacji czy doszło do zapłodnienia partnerka powinna wykonać test ciążowy po 14 dniach od ostatniego stosunku.