Powiększające się zaczerwienienie i pieczenie po użądleniu przez osę

Dzisiaj w południe uzadlila mnie osa. Po krotkim czasie zaczerwienienie zeszło. Teraz na noc zauważyłam że miejsce to jest zarozowione i zarozowienie sie powiększa. Caly czas mnie ręka piecze bo w nia zostalam uzadlona. Nie wiem co robić, czy mam się udać na pogotowie?

Witam!
Po użądleniu osy dość często dochodzi do wprowadzenia bakterii wraz z jadem. Doraźnie można zastosować dostępne bez recepty środki miejscowe (np. Fenistil) lub doustne przeciwalergiczne - w wyborze pomoże farmaceuta. Pomogą one zmniejszyć nieprzyjemne odczucia, ale mogą nie byc wystarczające. Konieczne może być zastosowanie antybiotyku - proszę w tym celu udać się do lekarza pierwszego kontaktu (rodzinny lub w nocnej opiece lekarskiej). W razie niepokojących objawów jak duszność, obrzęk okolicy głowy i szyi, zaczerwienienie skóry poza miejscem użądlenia, uczucie zagrażającego zasłabnięcie - proszę wzywać pogotowie informując o fakcie ugryzienia przez osę.