Powiększenie tkanki na brzuchu - przepuklina czy skutek podawania insuliny?

Od 7 lat jestem na insulinie. W październiku 2009 roku zmieniłam jej rodzaj - od trzech tygodni mam w okolicy pępka powiększoną tkankę skórną. Dziś lekarz skierował mnie do chirurga, ponieważ podejrzewa przepuklinę brzuszną lub powikłania powstałe po podawaniu insuliny. Proszę o odpowiedź -  czym grozi podawanie insuliny i powstawanie takich powiększeń? Co to oznacza dla mnie - kolejną zmianę insuliny, czy operację przepukliny?

KOBIETA ponad rok temu

Co ma wpływ na cukrzycę typu 2?

Ekspert - prof. dr hab. Waldemar Karnafel wyjaśnia, co wpływa na cukrzycę typu 2. Ten typ schorzenia nazywany jest również cukrzycą insulinozależną.

Są to dwie zupełnie różne sprawy. Przepuklina powstaje jako następstwo "rozejścia się" mięśni brzucha - powstaje otwór, szczelina, przez którą zawartość jamy brzusznej "uwypukla się" na zewnątrz. Powstaje uwypuklenie skóry w różnej lokalizacji. Charkerystyczną rzeczą jest to, że przy wstawaniu, kaszlu, napinaniu ściany brzucha to uwypuklenie się powiększa i zmniejsza lub znika wtedy, gdy leżymy spokojnie. Badając okolicę przepukliny można wyczuć otwór w mięśniach brzucha. Leczenie przepukliny jest wyłącznie chirurgiczne, trzeba zaszyć jej wrota, a wskazania do operacji określi chirurg. Nie jest to choroba związana z cukrzycą ani insulinoterapią.

Nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej - nazywany lipohipertrofią - jest wynikiem stosowania insuliny, powstaje zwykle po wielu latach insulinoterapii, zwykle, gdy zastrzyki są wykonywane w to samo miejsce. Dlatego bardzo ważne jest zmienianie miejsca podawania insuliny. Powikłanie to nie jest groźne, należy pamiętać jednak, że podawana w to miejsce insulina gorzej się wchłania, co może powodować jej słabsze działanie. Powikłanie to dotyczy około 40 - 50 % chorych stosujących insulinę. Może być mniej lub bardziej zaawansowane. Jeżeli wyczuwa się zgrubienie tkanki podskórnej, należy unikać podawania tam insuliny. W bardzo zaawansowanych przypadkach można wykonać odsysanie z tego miejsca tkanki tłuszczowej.

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty