Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Powiększone węzły chłonne na szyi - czy to ziarnica złośliwa?

Witam, mam 25 lat i jestem kobietą. Od 7 lat, po lewej stronie szyi mam powiększony węzeł chłonny, ponoć taki juz pozostał po przybytym zapaleniu zęba. Ostanio byłam lekko przeziębiona i węzły stwardniały i były bardziej wyczuwalne. Od tego czasu mieneło ponad miesiąc, a ja ciągle je wyczwam pod palcami, malutki, mniejszy niż ziarenko groszku guzek, który się przemieszcza. Byłam u hematologa, który na podstawie badania krwi i badania stwierdził, że owszem mam powiększone węzły, ale wygląda to na typowe przeziębienie. Dostałam skierowanie na USG i kolejne badanie krwi, które ma ustalić obecność virusa Epstein- Barr. Ostanio dużo czytałam na temat ziarnicy zlośliwej i boję się, że mogę być na nią chora. Doszło do tego, że prawie nie sypiam w nocy i cały czas doszukuję się kolejnych objawów. Bardzo proszę o pomoc. Czy to możliwe, że ziarnica rozwijała się w moim organizmie przez tyle lat i badania krwi wychodziły poprawne?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Leczenie raka prostaty

Witam serdecznie,

węzły chlonne na szyi często powiększają się w wyniku nawet banalnej infekcji. Czasami pozostają powiększone. Myślę, że należy podejść do sprawy spokojnie. Ziarnica zlośliwa nie jest chorobą, która mogłaby trwać niezauważenie przez 7 lat, zwykle rozpoznanie stawia się w dość krótkim czasie, ze względu na dodatkowe objawy, jakie się w tym czasie pojawiają.

Badania oczywiście warto zrobić, ale proszę raczej podejść do tego ze zdrowym dystansem.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy