Powiększone węzły chłonne, senność

Witam. Zauważyłem u siebie dziwne objawy. Od około miesiąca mam powiększone węzły chłonne szyjne (zwłaszcza prawostronnie), a od jakiegoś tygodnia również pachwinowe (już troszkę się zmniejszyły i nie bolą). Dodatkowo popołudniu staję się senny, czego nigdy wcześniej u siebie nie zauważyłem. Byłem już u lekarza i zlecił mi badania. Jeśli chodzi o krew, mam nieco powiększoną hemoglobinę (17,1%) i małą ilość monocytów (1%), w moczu białko i cukier nb, urobilinogen w/n, nabłonki płaskie niel. w prep., bakterie niel., dodatkowo miałem robione RTG klatki piersiowiowej — wyniki w normie, a po świętach mam mieć jeszcze robione USG jamy brzusznej i węzłów chłonnych. Opis USG jamy brzusznej: Trzustka sonograficznie prawidłowa. Przewód trzustkowy nieposzerzony. Wątroba niepowiększona o jednorodnym miąższu. Pęcherzyk żółciowy prawidłowy. Drogi żółciowe nieposzerzone. Naczynia wątrobowe prawidłowe. Nerki w lokalizacji typowej o prawidłowych wskaźnikach korowo-rdzeniowych. Pola nadnerczowe wolne. Śledziona niepowiększona jednorodna. W jej wnęce mała śledziona dodatkowa śr. 1,5 cm. Pęcherz moczowy o gładkim zarysie ścian bez nieprawidłowych cieni w świetle. Gruczoł krokowy prawidłowy. Duże naczynia o prawidłowej szerokości. Przestrzeń zaotrzewnowa wolna. Oraz opis USG węzłów chłonnych: W obu okolicach podżuchwowych oraz przednio-górnym odcinku obu mos widoczne pojedyncze, hipochogenne, o średnicy nie przekraczającej 0,8 cm węzły chłonne. W obu dołach nadobojczykowych nie uwidoczniono węzłów chłonnych. Pojedynczy węzeł chłonny śr. 0,6 cm widoczny w prawym dole pachowym. W prawej pachwinie węzeł chłonny 1,0 cm x 0,8 cm oraz kolejny śr. 0,8 cm w pachwinie dolnej. Co mogą oznaczać takie wyniki w związku z moimi dolegliwościami, które opisałem wcześniej? Z góry dziękuję. Z poważaniem 00mlody00

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Węzły chłonne najczęściej ulegają powiększeniu w trakcie infekcji. Czy nie zaobserwował Pan u siebie osłabienia, stanów podgorączkowych lub gorączki bądź bolesności w określonych obszarach ciała (np. ból pleców, ból gardła)? Chorobom przewlekłym również może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych, aczkolwiek w tym przypadku wyniki przedstawionych przez Pana badań byłyby niepokojące.

Wynik USG jamy brzusznej jest jak najbardziej prawidłowy. Hemoglobina jest nieznacznie powiększona, więc nie należy dopatrywać się patologii w tym kierunku. Również zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej nie budzi zastrzeżeń. Rozstrzygająca może okazać się biopsja węzła chłonnego. Proponowałabym udać się do lekarza specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych lub hematologii, którzy najczęściej spotykają się, z objawami, które Pan opisuje. Lekarza po zbadaniu Pana i analizie dotychczas wykonanych wyników zaleci odpowiednie postępowanie.