Powiększone węzły za uszami

Dzień dobry, jakieś dwa miesiące temu zauważyłem, że mam guzowate zgrubienia pod uszami (chyba węzłów chłonnych), odczuwam także drętwienie stawów żuchwy, czasami silniejsze, czasami słabsze. Czy może to być dolegliwość o charakterze onkologicznym, czy raczej laryngologicznym? Do jakiego specjalisty powinienem się udać? Przeczytałem ostatnio ulotkę o rozpoznawaniu chłoniaka i jestem zaniepokojony.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Bez badania i wypytania o dodatkowe informacje ciężko mi się wypowiadać co do charakteru tych ewentualnie powiększonych węzłów chłonnych. Jeśli węzły są bolesne to przyczyną jest zwykle stan zapalny w okolicy. Jeśli nie bolą to najczęściej są pozostałością po przebytych procesach zapalnych (mogą być wyczuwalne latami) i nie jest to nic groźnego. Ale tak jak mówię, więcej można powiedzieć dopiero po badaniu i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, dlatego najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który oceni czy są wskazania do dalszej diagnostyki, a jeśli tak będzie to skieruje Pana do hematologa czy onkologa. Pozdrawiam