Powikłania sa rzadkie , ale możliwe. Powikłania sa poważniejsze u osób dorosłych, przede wszystkim zapalenie płuc.
kg
Ospa wietrzna u dorosłych występuje rzadko, szacuje się, że około 90 proc. osób przeszło ją w dzieciństwie. Ospa wietrzna u dorosłych objawia sie tak, jak u dzieci. Po około 14 dniach od kontaktu z osobą zakażoną na całym ciele pojawiają się swędzące pęcherzyki. Zazwyczaj najpierw pojawiają się ona na tułowiu, a potem rozprzestrzeniają na inne rejony ciała. Nie należy ich smarować żadnymi pudrami ani zasypkami, żeby nie dopuścić do nad każenia bakteryjnego. Nie należy ich rozdrapywać. Dopuszczalne jest stosowanie leków przeciwświądowych i gencyjany. Należy często zmieniać ubrania. Ulgę mogą przynosić kąpiele w wodzie z dodatkiem np. siemienia lnianego.
Leczenie ospy wietrznej jest objawowe i opiera sie na stosowaniu leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym tj. NLPZ oraz na stosowaniu miejscowo maści przeciwświądowej. Czasami, szczególnie u dorosłych, ospa wietrzna ma bardzo ciężki przebieg i wtedy celowe może być zastosowani leków przeciwwirusowych tj. acyklowir. Jest to lek o silnym działaniu i dlatego, jeśli ospa wietrzna przebiega bardzo ciężko, należy natychmiast udać sie do lekarza, który oceni stan kliniczny.
Osobom dorosłym, które nie przeszły jeszcze ospy zaleca się szczepienia. Szczepienie takie nie daje jednak stuprocentowej pewności, ze osoba szczepiona nie zachoruje na ospę wietrzną i powinno być powtarzane z tego powodu.
U dorosłych szczególnie groźne może być występowanie powikłań w przebiegu ospy. Do powikłań takich należy przede wszystkim zapalenie płuc. Innym często występującym powikłaniem jest bakteryjne nadkażenie pęcherzyków, co może doprowadzić do powstania brzydkich blizn. Dlatego ważne jest, aby nie rozdrapywać pęcherzyków i nie smarować ich pudrami. Innym dość częstym powikłaniem jest zapalenie ucha środkowego. Ponadto u osób dorosłych może dojść do wystąpienia bardzo groźnych w skutkach powikłań, do których należy: zapalenie mózgu, w tym ostra ataksja móżdżkowa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie wątroby czy zapalenie stawów, nerek lub mięśnia sercowego. Dlatego przy występowaniu takich powikłań lub podejrzanych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak uniknąć powikłań po ospie wietrznej? – odpowiada Magdalena Mroczek
- Czy po ospie mogę mieć operację plastyczną? – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Czy należy zaszczepić się przeciwko ospie wietrznej? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Stosowanie aerozolu do nosa Pronasal przy ospie wietrznej – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Szczepienie 9-miesięcznego dziecka przeciwko ospie wietrznej – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Szczepienie dziecka po kontakcie z ospą wietrzną – odpowiada Lek. Karina Kachlicka
- Kiedy zaszczepić się przeciwko ospie wietrznej aby nie obciążyć nadmiernie organizmu? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy przy ospie u dorosłego konieczne są leki przeciwwirusowe? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zabiegi higieniczne przy ospie wietrznej u osoby dorosłej – odpowiada Lek. Dariusz Czubiński
- Czy te objawy u dzieci oznaczają ospę wietrzną? – odpowiada Lek. Anna Waszewska
artykuły
Ospa u dorosłych - objawy, powikłania
Ospa u dorosłych ma znacznie cięższy przebieg niż
Objawy ospy - rozpoznanie, leczenie, powikłania, ciąża
Objawy ospy wietrznej to charakterystyczne czerwon
Ospa wietrzna (ospa u dzieci) - objawy, leczenie, powikłania, profilaktyka
Ospa wietrzna to choroba zakaźna, która najczęście