Powikłania po ospie wietrznej u dorosłych

Witam, mam 21 lat i chciałabym zapytać o kwestię powikłań po ospie wietrznej. Moja młodsza siostra zarazilła się w szkole ospą i najprawdopodobniej teraz zaraziła mnie. Wyjątkowo ciężko przechodzi tę chorobę, a jest mała, dlatego boję się jak będzie ze mną skoro zachorowalam na ospe wietrzna. Nigdy wcześniej na nią nie chorowałąm, chyba że po prostu o tym nie wiem, ale chyba na ospę nie można zachorować więcej niż raz, prawda? Czy mogę jakoś złagodzić przebieg choroby i zrobić coś żeby jak najszybciej się skończyłą i żeby powikłania po ospie nie wystąpiły? Mam też drugie pytanie, czy powinnam bac sie powikłań? Słyszałam, że w przypadku dorosłych osób są one dość częste i poważne. Czy faktycznie istnieją uzasadnione powody, by obawiać się powikłań po ospie, czy może jednak zdania na ich temat są znacznie wyolbrzymione? Z góry bardzo dziekuję za wszystkie odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Ospa wietrzna u dorosłych występuje rzadko, szacuje się, że około 90 proc. osób przeszło ją w dzieciństwie. Ospa wietrzna u dorosłych objawia sie tak, jak u dzieci. Po około 14 dniach od kontaktu z osobą zakażoną na całym ciele pojawiają się swędzące pęcherzyki. Zazwyczaj najpierw pojawiają się ona na tułowiu, a potem rozprzestrzeniają na inne rejony ciała. Nie należy ich smarować żadnymi pudrami ani zasypkami, żeby nie dopuścić do nad każenia bakteryjnego. Nie należy ich rozdrapywać. Dopuszczalne jest stosowanie leków przeciwświądowych i gencyjany. Należy często zmieniać ubrania. Ulgę mogą przynosić kąpiele w wodzie z dodatkiem np. siemienia lnianego.
Leczenie ospy wietrznej jest objawowe i opiera sie na stosowaniu leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym tj. NLPZ oraz na stosowaniu miejscowo maści przeciwświądowej. Czasami, szczególnie u dorosłych, ospa wietrzna ma bardzo ciężki przebieg i wtedy celowe może być zastosowani leków przeciwwirusowych tj. acyklowir. Jest to lek o silnym działaniu i dlatego, jeśli ospa wietrzna przebiega bardzo ciężko, należy natychmiast udać sie do lekarza, który oceni stan kliniczny.
Osobom dorosłym, które nie przeszły jeszcze ospy zaleca się szczepienia. Szczepienie takie nie daje jednak stuprocentowej pewności, ze osoba szczepiona nie zachoruje na ospę wietrzną i powinno być powtarzane z tego powodu.
U dorosłych szczególnie groźne może być występowanie powikłań w przebiegu ospy. Do powikłań takich należy przede wszystkim zapalenie płuc. Innym często występującym powikłaniem jest bakteryjne nadkażenie pęcherzyków, co może doprowadzić do powstania brzydkich blizn. Dlatego ważne jest, aby nie rozdrapywać pęcherzyków i nie smarować ich pudrami. Innym dość częstym powikłaniem jest zapalenie ucha środkowego. Ponadto u osób dorosłych może dojść do wystąpienia bardzo groźnych w skutkach powikłań, do których należy: zapalenie mózgu, w tym ostra ataksja móżdżkowa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie wątroby czy zapalenie stawów, nerek lub mięśnia sercowego. Dlatego przy występowaniu takich powikłań lub podejrzanych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.