Powikłania po ostrzyknięciu zmarszczki botoksem

witam We wtorek w tym tygodniu byłam na ostrzyknięciu botoksem lwiej zmarszczki.Jednak nie widzę żadnego efektu zabiegu-zmarszczki są nadal bez zmian,mimika czoła też.W dodatku mam bóle głowy i dziś zauważyłam opuchnięcie powiek od wewnętrznej strony oczu.Czy to normalne objawy po botoksie i jak długo się czeka na efekty zabiegu?

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

efekt ostrzyknięcia toksyna botulinową jest widoczny po około 2 tygodniach. Jeśli ostrzykiwana była tzw. lwia zmarszczka, to porażony został mięsień marszczący brwi (czyli nad nosem a pomiędzy brwiami), więc ruchy mięśni czoła nie zostaną zniesione. Opisywane jest możliwość wystąpienia bólu głowy po zabiegu, aczkolwiek nie jest to częsty przypadek.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko

Jeśli po 2 tyfodniach nie ma oczekiwanego efektu nalezy zgłosić sie na konsultację do lekarza, który wykonał zabieg celem dodatkowej korekty. Ból głowy czasem wystepuje i zwykle przemija po 1-2 dniach. Opuchnięcie w okolicy brwi może się zdarzyc jako odczyn alergiczny ale jest to niezwykle rzadkie, natomiast jeśli utrzymuje się dłużej może świadczyć o podaniu toksyny w niewałaściwe miejsce lub o jej przemieszczeniu. Wówczas także należy udać się na wizyte kontrolną.

Witam serdecznie, efekty po botoxie widoczne są po ok. 7-14 dniach od wykonania zabiegu. Jeśli cokolwiek Panią niepokoi proszę udać się na konsultację do lekarza, który wykonał zabieg.

Witam
Pełny efekt działania toksyny botulinowej widoczny jest po 7 dniach. Ewentualna korekcję można zrobić po 14 dniach. U niektórych osób, zwłaszcza po pierwszym razie po podaniu toksyny botulinowej, zdarzają się bóle głowy, które najczęściej ustępują samoistnie po 2 tygodniach. Obrzęk powiek może być związany z zaburzeniem krążenia limfatycznego w obrębie oczodołu.