Powikłania tocznia układowego

Witam, bardzo proszę o pomoc. Mam dziwny ból za prawym uchem. Wcześniej mnie bolało po lewej stronie, jak przełykałam slinę i dotykałam w okolicy ucha, a teraz to przeniosło się na prawą stronę. Kiedyś, ale to już bardzo dawno lekarz stwierdził, że mam powiększony węzeł chłonny, ale nic mi nie zalecił, tylko powiedział, że jak nie boli, to lepiej go nie ruszać. Bardzo się boję, ponieważ od jakiegoś czasu robią mi się siniaki bez przyczyny, nie są one duże, czasami przy myciu zębów leci mi krew, bardzo często boli mnie głowa. Dodam, że jestem chora na toczeń układowy, mam zajęte nerki oraz stawy i mój układ immunologiczny nie jest odporny. Bardzo proszę o szybką odpowiedź, co mam robić i co to może być. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Toczeń niestety jest chorobą, z którą wiążą się rozmaite powikłania, także ze strony układu immunologicznego. Powiększenie węzła chłonnego może mieć podłoże infekcyjne lub wynikać z choroby podstawowej, podobnie jak pozostałe objawy. Proponuję, aby skontaktowała się Pani z lekarzem prowadzącym w Poradni Reumatologicznej, który Panią zbada i zaleci dodatkowe badania - na pewno przydałoby się skontrolować morfologię, gdyż w przypadku tocznia nierzadko dochodzi do anemii, zaburzeń funkcji płytek krwi oraz białych krwinek.

Pozdrawiam serdecznie