Poziom glukozy, cholesterolu a leczenie diabetologiczne

Witam serdecznie! Robiłam dzisiaj badania i oto wyniki: Glukoza na czczo111; L-70: H-99 Cholesterol całkowity - 232: L-115; H-190 HDL-44; LDL -147,40 Trójglicerydy -203; H-150 Uprzejmie proszę o interpretację wyników , Jestem ciekawa czy muszę przyjmować jakieś leki ,gdyż diabetolog podała zapobiegawczo lek na zmniejszenie poziomu cukru a on jest wyższy niż miałam (tj102) 5 m-cy temu. Dziękuję

Dzień dobry,

Stężenie glukozy wynoszące 111 mg/dljest wskazaniem do wykonania testu OGTTz 75 g glukozy (tz. krzywej cukrowej). Przed badaniem na kilka dni powinna Pani dostawić przepisany przez diabetologa lek, tak , aby nie zafałszował on wyników badania. Z uwagi na hiperlipidemię wskazana jest odpowiednia dieta, redukcja masy ciała w przypadku nadwagi lub otyłości i regularna aktywność fizyczna.
Proszę wybrać się do lekarza, który zaleci Pani odpowiednie postępowanie dietetyczne i żywieniowe. Jeśli nie przyniesie ono rezultatu konieczne będzie zastosowanie leczenia farmakologicznego, dzięki czemu zmniejszy się m.in. ryzyko sercowo-naczyniowych powikłań zbyt wysokich wartości cholesterolu.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz