Poziom mocznika i kreatyniny u 13-latka

Syn ma 13lat , wynik mocznika 14,8,a norma jest od, 19,0-44,0.. Kreatynina 0,50 a norma jest< 0,83. Jest wegetarianem, ma ciagle uczucie kwasu wzbierajacego sie.prosze o dorade jakie zrobic jeszcze badania. Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Niski poziom mocznika spowodowany być może dieta wegetariańska, ponieważ mocznik jest produktem przemiany aminokwasów. Obniżenie mocznika może wystąpić też przy niewydolności wątroby (warto wykonać panel badań wątrobowych). Ilość kreatyniny również zależy od ilości spożywanego białka, dlatego może być niższa u wegetarian. Uczucie pieczenia w przełyku spowodowane może być zgaga. Leczenie zaleci lekarz rodzinny.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

wyniki badań mogą być zaniżone u Pani syna skoro jest wegetarianinem. Nie ma powodu do obaw.

Pozdrawiam.