Dlaczego mam niski poziom kreatyniny i mocznika?

Witam, odebrałam wyniki badań kreatynina (0,50-0,90/ mój wynik to 0,51, mocznik 16,6-48,5 mój wynik to 17,9, gfr >60, badania były robione z krwi. Martwią mnie te niskie wskaźniki kreatyniny i mocznika, czy powinnam jeszcze jakieś badania zrobić czy te powtórzyć? Czy mogą wskazywać na chorobę nerek?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Kreatynina to związek chemiczny pozwalający monitorować prawidłową pracę nerek. U kobiet prawidłowa wartość powinna wynosić od 44 do 80 µmol/l. Zbyt niski poziom kreatyniny występuje u osób z małą masą mięśniową, których organizm jest osłabiony, a także u osób cierpiących na choroby wątroby. Czasami niska wartość tego związku jest obserwowany u kobiet w ciąży.

Mocznik jest produktem wytwarzanym w wątrobie, jego niska miara może świadczyć o niedoborze białka w organizmie. Przyczyną małego stężenia tego związku mogą być również problemy z nerkami, dlatego, jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, to proszę się udać do lekarza, który może stwierdzić czy należy powtórzyć te badania i zaplanować ewentualne leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które opisują Pani problem:

https://portal.abczdrowie.pl/mocznik-we-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/kreatynina-we-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.