Czy te wyniki na kreatyninę są dobre?

Witam, wczoraj robiłam badania na kreatyninę moje wyniki KREATYNINA W SUR.1.01mg/dl wart. ref.: 0.5 - 0.9 mg/dl eGFR 58ml/min wart. ref.: powyżej 60 ml/min. Czy są one dobre? Czy zaczęły się problemy z nerkami? Pół roku temu miałam podwyższoną kreatyninę było 0,98 a eGFR 60. Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, aby ocenić prawidłowe funkcjonowanie nerek. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku chorób i wszelkich zaburzeń tak ważnego narządu układu moczowego.

Oceniając ostatnie wyniki kreatyniny, można by stwierdzić pewne problemy z nerkami, jednakże dokładną przyczynę i stopień powinien ocenić lekarz. Specjalista zdecyduje również o dalszym postępowaniu, czyli diagnostyce oraz leczeniu.

Kreatynina jest końcowym produktem metabolizmu kreatyny w mięśniach szkieletowych. Podwyższona kreatynina w surowicy krwi może świadczyć o przewlekłym lub ostrym stanie niewydolności nerek. Czasami zwiększona wartość występuje po intensywnym wysiłku fizycznym, a także przy cukrzycy.

Istotnym jest również pojawienie się pewnych objawów przy podwyższonej kreatyninie, czyli między innymi: podwyższonej temperatury ciała, wymiotów, biegunki, krwiomoczu, czy bólów brzucha.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kreatynina-we-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/klirens-kreatyniny

https://zdrowie.parenting.pl/niewydolnosc-nerek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.