Podwyższona kreatynina

Witam, odebrałam dzisiaj wyniki i zaniepokoiło mnie PDW 56,5 fl, EGFR 55 oraz podwyższona keratynina 1,13 (norma 0,50-0,9). Co to oznacza?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

PDW - to wskaźnik rozpiętości rozkładu objętości płytek krwi, który nie znajduje zastosowania w diagnostyce. Ważna jest liczba płytek oraz ich objętość (MPV). Zależnie od zaburzeń tych parametrów można wykonywać dalsze badania.

Kreatynina - jeśli norma zamieszczona w pytaniu, odpowiada podanej przez laboratorium, to wynik wskazuje na podwyższone jej stężenie. Najczęściej świadczy to o obniżeniu przesączania kłębuszkowego, a zatem o pogorszeniu czynności wydalniczej nerek.

eGFR - przesączanie kłębuszkowe. Warość GFR <60 ml/min wskazuje na przewlekłą chorobę nerek.

W tej sytuacji zdecydowanie doradzam wizytę u lekarza rodzinnego, który najprawdopodobniej skieruje Panią do nefrologa.

Pozdrawiam serdecznie