Anty-HBS powyżej 1000 przed zabiegiem

Witam serdecznie Mam 31 lat i na imie mam Karolina. Obecnie jestem przed zabiegiem i dlatego lekarz kazał mi zrobić przeciwciała anty HBS. Zrobiłam te badania i gdy odebrałam wynik wystraszyłam się bo wynik anty HBS wyszedł powyżej 1000. Z tym wynikiem pójdę do lekarza dopiero w przyszłym tygodniu i jestem zaniepokojona czy ten wynik anty HBS 1000 to nie za dużo? Bardzo proszę o wyjaśnienie co to oznacza i czy muszę się szczepić? Zabieg mam wyznaczony za około dwa miesiące. Co mam wobec tego robić dalej? Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tych wynikow anty HBS będę bardzo wdzięczna. Co one dla mnie oznaczają? Czy mogę bez problemu przystąpić z nimi do zabiegu czy jednak powinnam coś jeszcze zrobić? Czy w mojej sytuacji konieczne będą dodatkowe badania albo przyjmowanie lekow? Z góry bardzo bardzo dziekuje i pozdrawiam gorąco.

Witam,
za miano bezpieczne uważa się powyżej 10 mIU/ml.
Zatem im wyższe - tym lepsza ochrona.
Według najnowszych wytycznych u osób, które przyjęły potrójny schemat szczepienia przeciwko WZW B nie zaleca się "doszczepiania" bez względu na poziom anty-HBs.
Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Badanie poziomu anty Hbs służy do oceny odpowiedzi poszczepiennej czyli do sprawdzenia czy szczepionka była skuteczna. Badanie to wykonuje się np. przed zabiegiem albo np. u pracowników służby zdrowia, żeby sprawdzić czy należy ich doszczepiać i czy są chronieni odpowiednio przed infekcją. Badane są przeciwciała we krwi.

Często na wyniku badań laboratoryjnych dostaje się wynik w następującej formie: <10 mIU/ml – niezabezpieczający poziom przeciwciał, 10–100 mIU/ml – niski poziom przeciwciał, >100 mIU/ml – wysoki poziom przeciwciał. W tym przypadku ma Pani wysoki poziom przeciwciał, co wskazuje na to, że lekarz może spokojnie wykonać zabieg bez obawy o zakażenie. Przedstawiony powyżej podział jest jednak starą klasyfikacją.

Obecnie zmieniły się zasady klasyfikacji, mówiące o tym, jakiego pacjenta uważa się za pacjenta uodpornionego przeciwko WZW typu B. Obecnie jest to osoba, która została prawidłowo, kompletnie zaszczepiona oraz u której stwierdzono przeciwciała anty-HBs, bez względu na ich stężenie. Według stanu obecnej wiedzy nawet jeśli stężenie anty-Hbs jest niskie i tak dochodzi do szybkiej reakcji układu immunologicznego i wytwarzania przeciwciał po ponownym kontakcie z antygenem HBs. Wyjątek od tej reguły stanowią pacjenci z zaburzeniami odporności.

Pani wynik świadczy o tym, że zabieg może być wykonany i że ma Pani odpowiedni poziom odporności.

Na chwilę obecną często nie wykonuje się często już badania anty Hbs we krwi i uznaje się, że jeśli szczepienie zostało poprawnie wykonane, to człowiek posiada już odporność. Odporność na WZW B jest szczególnie ważna przed zabiegami operacyjnymi, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zakażenia w trakcie operacji.