Praca po wszczepieniu stymulatora serca

Witam! Od 9 sierpnia 2011 mam wszczepiony stymulator serca (mam 34 lata), mam blok 2 stopnia i bradykardię zatokową. Nigdy wcześniej nie chorowałam na serce, przynajmniej o tym nie wiedziałam. Moje pytanie to: wracam do pracy, pracuję w supermarkecie, jaką pracę mogę wykonywać? Lekarz w czasie operacji powiedział, że nie mogę dźwigać na lewą rękę max. 2 kg, ale nigdzie nie mam tego udokumentowane, co mam powinien wpisać lekarz kończący leczenie... Proszę o pomoc.

Witam!
Wszczepienie stymulatora serca powoduje pewne ograniczenia i wymaga zachowania swoistych środków ostrożności. Jeśli chodzi o dźwiganie, to jest to zalecenie, które ma zapobiec uszkodzeniom układu stymulującego w wyniku naprężeń mięśni itd. Najważniejszym zaleceniem, którym powinna zostać Pani poinformowana to zakaz przebywania w silnym polu elektromagnetycznym, które może zaburzyć pracę stymulatora. W związku z tym nie może mieć Pani wykonywanego rezonansu magnetycznego, a telefon komórkowy powinien być używany jak najdalej od stymulatora, czyli w praktyce po przeciwnej stronie głowy w stosunku do stymulatora. Wydaje się, że może Pani dalej wykonywać posiadaną pracę, jakkolwiek nie wydaje mi się, aby unikanie nadmiernych obciążeń zostało oficjalnie udokumentowane. Proponuję poinformować przełożonego o zalecenia lekarskich (włącznie z unikaniem pól elektromagnetycznych), powinien to uszanować. Pozdrawiam serdecznie!