Prawdopodobieństwo raka jajnika po usuwaniu tarbieli jajnika

Witam! Mam 31 lat. Półtora roku temu miałam usuwaną torbiel z prawego jajnika (rozpoznanie hist. torbiel krwotoczna). Wskaźnik CA-125 był w normie. Pół roku po badaniu kontrole USG nie wykazało niczego niepokojącego. W zeszłym tygodniu zrobiłam kolejne USG, ponieważ od jakiegoś czasu odczuwałam lekkie bóle w tej okolicy. Wyszło, że torbiel się odnowiła (25,7 mm). Poza tym mam także torbiele w piersiach (jedna duża - skierowanie na biopsję z odbarczaniem, znaczy mam ją od dawna, ale cięgle rośnie i jest już trochę za duża). Ginekolog-endokrynolog przepisała mi leki hormonalne (Duphaston i Marvelon) i zleciła zbadać wskaźnik CA-125. Mówiąc, że mam nie wpadać w panikę, jeśli wyjdzie podwyższony tylko zbadać go po 10 dniach ponownie - może to być efekt pęknięcia torbieli. Wyszło 58,31. Nie wpadłam w panikę, ale trochę się boję (czy pęknięcie torbieli nie powinno mocno boleć? - bo mocnego bólu nie czułam). Czy po poziomie wyniku można jakoś stwierdzić czy bardziej prawdopodobne jest pęknięcie torbieli czy rak a może coś jeszcze (endometriozy nie mam)? Czy jeśli następny wynik wyjdzie też podwyższony mam już wpadać w panikę? Znaczy czy będzie on jednoznacznie oznaczał nowotwór?

Czy pęknięcie torbieli nie powinno mocno boleć? - Nie. Bardzo często przy pęknięciu drobnej torbieli, a takowa u Pani występuje (lub występowała - 2,5 cm to bardzo mała torbiel) nie występują żadne dolegliwości. Czy po poziomie wyniku można jakoś stwierdzić czy bardziej prawdopodobne jest pęknięcie torbieli czy rak a może coś jeszcze (endometriozy nie mam)? - U większości zdrowych kobiet poziom antygenu nowotworowego CA-125 nie przekracza 35 j/ml. Czasem jednak, aby wykluczyć jak najwięcej wyników fałszywie dodatnich przyjmuje się jako dolny zakres normy nawet wartość 65 j/ml (w Pani przypadku 58). Podwyższona wartość tego markera, jednak na ogół nie przekraczająca 300 j/ml, występuje w takich stanach fizjologicznych, jak czas miesiączki u kobiet oraz pierwszy trymestr ciąży, a ze stanów chorobowych należy wymienić takie choroby, jak zapalenie wątroby, trzustki i przydatków, marskość wątroby oraz różne choroby autoimmunizacyjne. Czy jeśli następny wynik wyjdzie też podwyższony mam już wpadać w panikę? Znaczy czy będzie on jednoznacznie oznaczał nowotwór? - Oczywiście nie ma powodu do niepokoju. Tylko bardzo wysokie poziomy antygenu Ca-125 (powyżej 200-300 j/ml) mogą sugerować raka jajnika. Marker ten nie wskazuje jednoznacznie na raka jajnika. Nawet jeśli w następnym badaniu będzie nieznacznie podwyższony to i tak nie mówi to jednoznacznie o istnieniu nowotworu. Patrz strony: http://portal.abczdrowie.pl/antygen-nowotworowy-ca-125 http://abcmedycyny.w.interia.pl/rakjajnikow.html http://portal.abczdrowie.pl/rak-jajnika