Problem z miejscem po tymczasowym przyklejeniu zęba

Witam.Dwa tygodnie temu wyrwalam zeba czworke nad którą wyczuwałam jakby kawałek twardej kostki..Ponieważ musiałąm wyjechać zagranicę dentystka zaproponowała tymczasowe przyklejenie zęba i tak po czterech dniach od wyrwania doklejono mi zęba(dziąslo jeszcze się nie zrosło.Niestety mam wrażenie,że wchodzi mi tam jedzenie pomimo przeplukiwania wodą po posilku.Mam pytanie czy to jest bezpieczne?I higieniczne?I czy moge dostać jakiegoś zakazania?Ta chrzastka dalej jest i po dotknieciu nadal boli.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Nie jest to zbyt higieniczne rozwiązanie , uzupełnienie tymczasowe powinno być zrobione tak ,żeby jedzenie nie wchodziło , czyli nawet trochę pogrążone w błonie śluzowej , robi się tak np w przygotowaniu profilu wyłaniania pod przyszły implant , albo tak , aby swobodnie się z pod zęba wydostało , czyli z dużą przerwą miedzy błoną śluzową a zebem , odłam kostny częst sam się wydzieli z zębodołu , jeśli nie i dolegliwości nie będą ustępować albo będą się nasilać koniecza będzie wizyta w gabinecie.

0

Białystok chirurg dentysta



„Białystok chirurg dentysta”



W Twojej sytuacji istnieje kilka kwestii, które wymagają uwagi. Doklejony tymczasowy ząb na miejscu świeżo wyrwanego zęba może powodować pewne problemy, jeśli rana nie jest odpowiednio chroniona. Oto, co powinnaś wiedzieć:

1. Kawałek "chrząstki" lub twarda struktura wyczuwalna pod dziąsłem



Może to być fragment kości wyrostka zębodołowego (tzw. "sequestrum") lub resztki korzenia zęba, które nie zostały usunięte podczas ekstrakcji.

Takie fragmenty mogą powodować dyskomfort i opóźniać proces gojenia, dlatego powinny być ocenione przez stomatologa.

Jeśli fragment ten nadal boli po dwóch tygodniach, wskazana jest konsultacja, nawet zdalna, z dentystą.



2. Tymczasowe przyklejenie zęba



Bezpieczeństwo: Tymczasowe zęby są często używane w stomatologii estetycznej, ale ich stosowanie w obszarze świeżej rany wymaga szczególnej ostrożności. Jeśli dziąsło się jeszcze nie zagoiło, istnieje ryzyko podrażnienia i infekcji.

Higiena: Dokładne oczyszczanie tej okolicy jest kluczowe, aby zapobiec gromadzeniu się resztek jedzenia i bakterii. Jeśli jedzenie przedostaje się pod doklejony ząb, może to zwiększać ryzyko infekcji.



3. Czy to jest bezpieczne i higieniczne?



Tymczasowy ząb jest bezpieczny, o ile dziąsło jest dokładnie czyszczone, a rana nie wykazuje objawów infekcji (np. zaczerwienienia, obrzęku, ropy czy gorączki).

Jeśli odczuwasz ból, a jedzenie dostaje się do rany, należy unikać jedzenia twardych, drażniących pokarmów i dokładnie płukać jamę ustną po każdym posiłku.



4. Ryzyko zakażenia



Ryzyko zakażenia wzrasta, jeśli rana nie jest prawidłowo czyszczona lub jeśli wchodzi do niej jedzenie.

Objawy infekcji to:

Silny, pulsujący ból.

Obrzęk i zaczerwienienie dziąsła.

Wyciek ropy z rany.

Gorączka lub powiększone węzły chłonne.



5. Co możesz zrobić?

a) Higiena jamy ustnej



Płukanki antyseptyczne: Stosuj płyny do płukania jamy ustnej zawierające chlorheksydynę (np. Corsodyl), aby zapobiec infekcji.

Delikatne oczyszczanie: Używaj miękkiej szczoteczki do zębów, unikając bezpośredniego kontaktu z raną.



b) Zwracaj uwagę na objawy infekcji



Obserwuj ranę pod kątem zaczerwienienia, obrzęku, czy wycieku ropy.



c) Skonsultuj się z dentystą, jeśli:



Ból się nasila lub trwa przez dłuższy czas.

Rana nie goi się prawidłowo, a dziąsło jest zaczerwienione i tkliwe.

Odczuwasz inne objawy, takie jak gorączka.



d) Unikaj drażniących pokarmów



Unikaj twardych, gorących, ostrych i kwaśnych potraw, które mogą podrażniać dziąsło.



6. Co z "chrząstką"?



Jeśli twardy fragment, który wyczuwasz, nie ustępuje i jest bolesny, może wymagać usunięcia przez stomatologa. Fragmenty kości (sekwestry) lub resztki korzenia czasami samoistnie się wydostają podczas procesu gojenia, ale jeśli powodują dyskomfort, warto to skonsultować.

Podsumowanie



Doklejony tymczasowy ząb jest akceptowalnym rozwiązaniem, ale wymaga starannej higieny i obserwacji rany. Twardy guzek może być pozostałością po ekstrakcji, ale jeśli ból nie ustępuje lub pojawią się objawy infekcji, konieczna będzie wizyta u stomatologa. Stosuj antyseptyczne płukanki i delikatnie oczyszczaj ranę, aby uniknąć komplikacji. Jeśli ból lub dyskomfort się nasilą, skonsultuj się z dentystą jak najszybciej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty