Problem z twarzą

Jestem 37-latką chorującą na cukrzycę typu I. Stosuję analog insuliny długodziałającej na noc i insulinę krótkodziałającą przy każdym posiłku. W chwili obecnej średnia cukru z miesiąca to ok. 140. Od roku, tj. od momentu, gdy nagle rozwinęła się u mnie choroba, mam problem z zaczerwienieniem twarzy. Na początku były to mocniejsze rumieńce, pojawiające się od czasu do czasu. Z upływem czasu pojawiały się coraz częściej, by obecnie przyjąć postać rzadko niewystępujących, mocno czerwonych placków obejmujących nos, przechodzących na policzki (bardzo podobnie do klasycznego "motyla" występujacego przy toczniu). Charakterystyczne jest to, że zaczerwieniona skóra bardzo piecze, czasami wręcz boli (jak przy silnym poparzeniu słonecznym) i jest w tych miejscach rozgrzana. Stosuję wodę miceralną SVR, która na krótko pomaga złagodzić objawy, krem z tej serii dla skóry z tendencją do powstawania rumienia, też kremy firmy Iwostin - ale bez większych sukcesów. Tuszowanie zaczerwień pudrem i korektorem też już przestaje pomagać, o nieustającym pieczeniu nie wspomnę:-) (wtedy szukam zimnych przedmiotów, które przykładam do rozpalonych policzków). Jak mogę poradzić sobie z opisanym problemem? Pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Cukrzyca jest chorobą, której towarzyszyć mogą bardzo różnorodne zmiany skórne. Mogą być one efektem samej choroby, ale nie jest wykluczone, że koincydencja z cukrzycą jest przypadkowa. Z uwagi na fakt, że objawy nasilają się, stając się dla Pani coraz bardziej uciążliwe, radzę wybrać się do dermatologa, gdyż tylko precyzyjne zdiagnozowanie choroby pozwoli na skuteczne leczenie jej objawów.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy