Problem z żuchwą i strzelaniu stawu

Witam. Mam 34 lata. Od około 10 lat mam problem z żuchwą, a konkretnie chodzi o to, że np przy ziewaniu zdarza się (coraz częściej), że coś "zaskoczy" mi z lewej strony i nie mogę zamknąć buzi. Robię to na siłę i czuję się wtedy, jakbym łamała kość, czuję straszny ból. Dostałam skierowanie do chirurga szczękowego, jednak nikt nie potrafił mi pomóc. Gdzie mam się udać? Co z tym zrobić? Dlaczego tak się dzieje? Z góry dziękuję za odpowiedź, nie wiem gdzie szukać pomocy. Edyta: epodlipska@wp.pl.

Witam Panią. Rzeczywiście tego typu problemy ze stawem to bardzo bolesna dolegliwość. Przyczyną jest zaburzenie działania stawu W trakcie otwierania wyrostek kłykciowy, czyli górne zakończenie naszej żuchwy, najpierw wykonuje ruch obrotowy, a potem przesuwa się do przodu wzdłuż kości jarzmowej. Główka stawu, nie trze po suchej powierzchni kości, tylko porusza sie na krążku stawowym. Jest to pewnego rodzaju elastyczna poduszeczka, zbudowana z chrząstki, chroniąca górną i dolną część stawu przed tarciem. Z Pani opisu wynika, że ból i zatrzymanie ruchu występuje pod koniec otwierania, gdy wyrostek kłykciowy dociera do guzka stawowego. Może to oznaczać, że albo wiązadła stawowe są za bardzo rozciągnięte albo krążek stawowy wyślizguje się ze swojego miejsca. Powrót krążka jest nie tylko bardzo bolesny. Słychać również wyraźny dźwięk. Leczenie chirurgiczne przeprowadza się rzeczywiście w wyjątkowych sytuacjach. Ponieważ przyczyną dolegliwości jest zły zgryz i zła pozycja spoczynkowa żuchwy, najważniejsze w leczeniu jest prawidłowe ustawienie zgryzu i osiągnięcie centralnej pozycji kłykcia w dołku stawowym. Można to osiągnąć przy pomocy ortodoncji i specjalnej terapii szynowej. Pozdrawiam Urszula Jarosz.

Artropatia stawu skroniowo - żuchwowego jest jednostką chorobową trudną do leczenia. Najlepszym miejscem gdzie można Panią zdiagnozować i pomóc jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku lub w Warszawie.

Wynika z tego, że może Pani cierpieć na zaburzenie stawu skroniowo-żuchwowego, a konkretnie okluzję zębów. Jest to zaburzenie, które polega na niewłaściwym kontakcie zębów górnych z dolnymi, ich niedopasowaniem względem siebie. Objawem tego będą m.in. przeskakiwanie żuchwy, trzaski w stawie, bóle stawu promieniujące często na oko, głowę. Najlepiej udać się do stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu okluzji zębów, ponieważ jest to schorzenie w pełni uleczalne. Na miejscu specjalista wykona szereg badań, obejrzy zęby, sprawdzi ich ruchomość, zbada staw skroniowo-żuchwowy, pobierze pomiar łukiem twarzowym lub zbada zgryz elektroniczną kalką zgryzową. Wszystko to pozwoli na precyzyjne zaplanowanie leczenia i wyeliminowanie Pani problemu.

Pozdrawiamy,
stankowscy.com.pl/
facebook.com/badzbystry