Witam Panią. Rzeczywiście tego typu problemy ze stawem to bardzo bolesna dolegliwość. Przyczyną jest zaburzenie działania stawu W trakcie otwierania wyrostek kłykciowy, czyli górne zakończenie naszej żuchwy, najpierw wykonuje ruch obrotowy, a potem przesuwa się do przodu wzdłuż kości jarzmowej. Główka stawu, nie trze po suchej powierzchni kości, tylko porusza sie na krążku stawowym. Jest to pewnego rodzaju elastyczna poduszeczka, zbudowana z chrząstki, chroniąca górną i dolną część stawu przed tarciem. Z Pani opisu wynika, że ból i zatrzymanie ruchu występuje pod koniec otwierania, gdy wyrostek kłykciowy dociera do guzka stawowego. Może to oznaczać, że albo wiązadła stawowe są za bardzo rozciągnięte albo krążek stawowy wyślizguje się ze swojego miejsca. Powrót krążka jest nie tylko bardzo bolesny. Słychać również wyraźny dźwięk. Leczenie chirurgiczne przeprowadza się rzeczywiście w wyjątkowych sytuacjach. Ponieważ przyczyną dolegliwości jest zły zgryz i zła pozycja spoczynkowa żuchwy, najważniejsze w leczeniu jest prawidłowe ustawienie zgryzu i osiągnięcie centralnej pozycji kłykcia w dołku stawowym. Można to osiągnąć przy pomocy ortodoncji i specjalnej terapii szynowej. Pozdrawiam Urszula Jarosz.
Artropatia stawu skroniowo - żuchwowego jest jednostką chorobową trudną do leczenia. Najlepszym miejscem gdzie można Panią zdiagnozować i pomóc jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku lub w Warszawie.
Wynika z tego, że może Pani cierpieć na zaburzenie stawu skroniowo-żuchwowego, a konkretnie okluzję zębów. Jest to zaburzenie, które polega na niewłaściwym kontakcie zębów górnych z dolnymi, ich niedopasowaniem względem siebie. Objawem tego będą m.in. przeskakiwanie żuchwy, trzaski w stawie, bóle stawu promieniujące często na oko, głowę. Najlepiej udać się do stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu okluzji zębów, ponieważ jest to schorzenie w pełni uleczalne. Na miejscu specjalista wykona szereg badań, obejrzy zęby, sprawdzi ich ruchomość, zbada staw skroniowo-żuchwowy, pobierze pomiar łukiem twarzowym lub zbada zgryz elektroniczną kalką zgryzową. Wszystko to pozwoli na precyzyjne zaplanowanie leczenia i wyeliminowanie Pani problemu.
Pozdrawiamy,
stankowscy.com.pl/
facebook.com/badzbystry
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problem ze stawek skroniowo-żuchwowym u 22-latki – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Przeskakiwanie i strzelanie w stawie żuchwy – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Czy strzelanie szczęką jest normalne? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
- Jak leczyć silny ból stawów żuchwowo-skroniowych? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Opis stawów skroniowo-żuchwowych – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Strzelanie w obrębie szczęki a skurcz – odpowiada Lek. dent. Izabela Sokólska
- Bóle zębów przy zgryzie krzyżowym – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Jak pozbyć się bólu w stawie skroniowo-żuchwowym? – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Problem ze strzelającą żuchwą a ból ucha i głowy – odpowiada Lek. dent. Olgierd Bartecki
- Ból i blokada stawu skroniowo-żuchwowego – odpowiada Lek. dent. Olgierd Bartecki
artykuły
Przeskakiwanie żuchwy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Przeskakiwanie żuchwy to nieprzyjemny objaw, który
Żuchwa - czym jest, choroby (progenia i zwichnięcie stawu żuchwowego)
Schorzenia żuchwy powodują uszczerbek na urodzie c
Zwichnięcie stawu żuchwowego - przyczyny, rozpoznanie i leczenie
Zwichnięcie stawu żuchwowego może powstać przy zby