Problemy z ciążą po inseminacji i in vitro

Witam Panią Profesor Jestem Pani pacjentką od 2007roku. W 2010r Odstawiliśmy Depakine a Lamitrin zostawiliśmy I zmniejszyliśmy dawkę bym mogła zajść w drugą ciążę.Teraz biorę Lamitrin rano 125mg wieczorem 150mg. Staramy sie z mężem o drugie dziecko bez efektów.Jestem po trzech inseminacjach i jednym in vitro.Lekarze ginekolodzy mówią że moje zarodki nie rosły prawidłowo tz.w trzeciej dobie przestały się rozwijać.W związku z tym mam pytanie czy lek Lamitrin może hamować rozwój zarodka?A.Gesek

Aleksander Ropielewski

Nie ma wystarczających badań, które z całą pewnością mogłyby to potwierdzić albo wykluczyć. Lek należy do kategorii C. Ograniczone dane nie wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia wad rozwojowych podczas stosowania lamotryginy u kobiet w ciąży. Ze względu na brak odpowiednich danych lek stosować u kobiet w ciąży wyłącznie wówczas, gdy oczekiwane korzyści przeważają potencjalne ryzyko dla płodu. U kobiet w ciąży stężenie lamotryginy może być zmniejszone. Lamotrygina przenika do pokarmu kobiecego; należy ocenić, czy korzyści z karmienia naturalnego przewyższają ryzyko działań niepożądanych u dziecka.