Problemy z libido a badania hormonalne

Dzien dobry robilem badania hormonow prolaktyna 538,92mlU/l norma 72-407 testosteron wolny 12,04pg/ml norma 1,00-28,28 i ta norma mnie niepokoi bo na internecie jest zupelnie inna 9-42pg/ml testosteron calkowity 412ng/dl mam prollemy z libido i sexem musze wspomagac sie roznymi tabletkami typu wiagra mam tez jedno jadro poniewaz mialem uraz i doszlo do zamarcia prosze o jakas pomoc robilem rezonans przysadki i wszystko wporzadku

Jeśli są problemy z seksualnością, to najlepiej poszukać dobrego specjalisty w okolicy miejsca pobytu. W Katowicach jest dr A.Sipiński oraz Poradnia Julia, we Wrocławiu dr R.Smoliński.
Być może należałoby rozważyć celowość obniżenia poziomu prolaktyny, jeśli przekroczenia powtarzają się. Podawane normy dotyczą kobiet, mężczyzna powinien mieć mniej. Ale o tym decyduje specjalista.
Przy ew. rozmowie o lekach lepiej zdecydować się na droższy lek pobierany tylko raz w tygodniu, jako lepiej tolerowany.
Warto też oznaczyć hormon przysadki TSH, gdyż nawet przy subklinicznej postaci niedoczynności tarczycy prolaktyna bywa podwyższona. Podwyższona prolaktyna obniża produkcję testosteronu oraz zmniejsza jego aktywność na obwodzie, czyli w organizmie...
Podsumowując, proponuję odwiedzić specjalistę seksuologa , ew. endokrynologa - gdyż diagnostyka tego wymaga.
Oznaczanie prolaktyny powinno być rano, po przespanej nocy, bez seksu i alkoholu oraz oczywiście innych środków psychoaktywnych np. marihuany. Bez seksu to znaczy też bez masturbacji.
Pozdrawiam. JW, Poznań.