Problemy z tarczycą a nerwica i depresja

Witam, Od jakiegoś czasu zmagam się z nerwicą, depresją. W mojej rodzinie występują dość często problemy z tarczycą. W ciągu 1,5 roku robiłem 4x badnia tarczycy. Chronologicznie zamieszczam moje badania od najstarszego do najnowsze. 1,5 roku temu - TSH 4,02 uU/ml po 2 miesiącach TSH 2,56 FT4 21,04 a FT3 5,36. Po 4 miesiącach TSH 2,49 FT3 4,68 FT 4 16,10 Najnowsze badanie 2 tygodnie temu TSH 3,7 FT4 20,26 Czy z moją tarczycą jest wszystko w porządku? Mam 20 lat

Proszę Pana, odczyt wyników jest wyłacznie kompetencją lekarza,choć zapewne potrafi Pan także odczytać normy w wydruku badań.Co do objawów depresyjnych,występują one jako efekt obniżenia ogólnej witalności organizmu w zaburzeniach niedoczynności,ale zawsze mozna wówczas popracować nad ich treścią,gdyż ta będzie skłonna wpływać na Pana życie nawet po wyrównaniu poziomu hormonów i co możliwe-ponownie go zaburzać/obniżać/.Jest bowiem,jak Pan pisze- skłonnością rodzinną.I co najistotniesze z punktu widzenia psychologicznego:dolegliwości takie można rozpatrywać w kontekście sytuacji w Pana rodzinie i jeżeli jest Pan gotów podjąć drogę w kierunku indywidualnego/niezależnego od niej/rozwoju,psychoterapia może być tu pomocnym sposobem w leczeniu wspomnianego schorzenia.Wybór należy do Pana.

Witam

To bardzo ważne, że troszczy się Pan odpowiednią diagnostykę tarczycy.
Mam wrażenie, że nie pomija Pan, żadnego objawu, sygnału. Z jednej strony to ważny zasób, który jest potrzebny by utrzymać zdrowie, z drugiej strony takie działania i troska mogą podnosić poziom stresu, który zaburza równowagę układu nerwowego. Taki chroniczny stres, ciągłe obawy o stan zdrowia i zaburzenia nastroju, mogą powodować wiele dolegliwości zdrowotnych, mogą wpływać również na funkcjonowanie tarczycy.
Może warto zadbać o zrobienie pierwszego kroku pozwalającego wdrożyć dodatkowe wsparcie dla tarczycy i rozpocząć zarządzanie sobą i stresem.
Polecam pomocne wskazówki zawarte na stronach:

http://www.tlustezycie.pl/p/blog-page_10.html
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571?fref=ts