Prośba o interpretację wyników badań morfologii krwi

Witam, moja babcia (60 lat) odebrała wyniki badań i jest bardzo zaniepokojona, gdyż: LYM 60,4%, GRA 35,6%, oba mocno przekraczają normę. Babcia oczywiście wybiera się do lekarza po świętach, ale do tego czasu będę się bardzo niepokoić, ona zresztą też, dlatego prosiłabym o interpretację. Babcia obawia się białaczki. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Wartości procentowe odbiegają niewątpliwie od normy, za dużo jest limfocytów, za mało granulocytów.  Morfologię interpretuje się na podstawie wartości bezwzględnych, a nie procentowych, ale prawdopodobnie i tutaj zachowane będą powyższe nieprawidłowości. Niestety, nie mogę jedynie na podstawie podanego wyniku powiedzieć z czego one wynikają. Może się za tym kryć jakaś infekcja wirusowa, czy przewlekła bakteryjna, ale również choroby hematologiczne, w tym białaczka.

Konieczna będzie wizyta u lekarza, wykonanie morfologii z rozmazem ręcznym i w razie utrzymywania się nieprawidłowości, dalsza diagnostyka hematologiczna.