Prośba o wyjaśnienie implikacji badania MRI
Witam, proszę o wyjaśnienie implikacji badania MRI. Zniesienie lordozy szyjnej, tarcze międzykręgowe o prawidłowym sygnale w obraie T2 i zależnych C2/C3 dyskretna centralna protruzja tarczy międzykręgowej C4/C5/C6 szeroko podstawna protruzja tarczy międzykregowej z ograniczeniem przestrzeni płnowej. Morfologia synglału rdzenia kręgowego oraz tkanek miękkich okołokregosłupowych w badanym odcinku w normie. Badano odcinek C-Th4. Z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem.
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
Może ono również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne
Witam serdecznie,
Wynik badania uwidocznił chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatię. Wskazana konsultacja z neurologiem lub neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.