Prośba o interpretację MRI kręgosłupa piersiowego u 56-latka
Bardzo proszę o interpretację MRI kręgosłupa piersiowego. Na poziomie Th8/Th9 centralna szerokopodstawna protruzja krążka międzykręgowego na ok. 7mm dokanałowo z impresją worka oponowego i redukcją przedrdzeniowej rezerwy płynowej. Na poziomie Th9/Th10 prawoboczna protruzja krążka na ok. 4,5mm dokanałowo z impresją worka oponowego. Wielopoziomowo w umierkowanym stopniu zmieniony przeciążeniowo-degeneracyjnie sygnał płytek granicznych trzonów kręgów z guzkami Schmorla. Mam 56 lat, ciągłe bóle kręgoslupa

MĘŻCZYZNA, 56 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania
Proszę koniecznie udać się do lekarza zlecającego powyższe badanie. Po bezpośrednim badaniu i łącznej analizie wyniku powyższego badania będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.
Witam serdecznie,
Wynik badania może świadczyć o chorobie krążka międzykręgowego czyli dyskopatii.
Wskazana jest u Pana konsultacja z lekarzem neurologiem lub neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić ortopeda lub neurochirurg.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.