Zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji i obniżenia wysokości krążków międzykręgowych L1-L2, L2-L3
Wyniki MR proszę o poradę. -zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji i obniżenia wysokości krążków międzykręgowych L1-L2, L2-L3, częściowa dehydratacja krążka międzykręgowego L5-S1 -towarzysząca osteofitozie krawędziowej tylna wypuklina krążka międzykręgowego L5-S1 z niewielką modelacją worka oponowego i zwężeniem otworów międzykręgowych -nierówne obrysy blaszek granicznych trzonów kręgowych L1-L3 z przepuklinami dotrzonowymi z nieznacznym odczynem w tkance kostnej podchrzęstnej

MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Wynik badania świadczy o chorobie krążka międzykręgowego czyli dyskopatii oraz miany zwyrodnieniowe w postaci osteofitów. Wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.