Zmiany zwyrodnieniowe, dehydratacyjne tarczy międzykręgowej

Wynik rezonansu magnetycznego. Opis dla pieciu kregow ledzwiowych. Poziom tarczy miedzykregowej l5 s1 szerokopodstawna protuzja tarczy m-k z kompresja worka oponowego,uciskiek korzeni w kanale kregowym i otworach m-k Na poziomoe l5 s1 przy plytkach granicznych zmiany zwyrodnieniowe typu pierwszego wg.modic Zmiany zwyrodnieniowe-dehydratacyjne tarczy miedzykregowej l5 s1 Obnizenie wysokosci przestrzeni miedzykregowej l5 s1 Zmiany przeciarzeniowe w stawach m-k od l5 do s1

Witam serdecznie,

Wynik sugeruję zmiany zwyrodnieniowe oraz chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatię.
Wskazana wizyta u neurochirurga celem konsultacji oraz ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.

W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić ortopeda lub neurochirurg.

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.