Centralne uwypuklenie tylnej krawędzi tarczy międzykręgowej o typie bulgingu
Proszę o ocenę i podpowiedz co do postępowania.MR szyjnego:Zniesienie fizjologiczne lordozy w odcinku szyjnym.W obrazach T-2zależnych obniżony poziom sygnału z tarcz międzykręgowych-wielopoziomowo-jako wyraz dehydratacji-z obniżeniem wysokości tarczC2-3,C4-5,C5-7.Poza osteofitami na przednich krawędziach trzonów-prawidłowa morfologia.Na poziomieC2-3centralne uwypuklenie tylnej krawędzi tarczy międzykręgowej o typie bulgingu-z modelowaniem worka oponow.Na C5-7protukcja tarczy-4mm z uciskiem worka

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Wynik badania zobrazował zmiany zwyrodnieniowe m.in. w postaci osteofitów czyli wyrośli kostnych. Uwidocznił również chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatię. Wskazana konsultacja z neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.