Prosze o interpretacje wyników badania kręgosłupa

Witam, mam na imię Kasia, mam 40 lat. Zwróciłam się do lekarza neurologa, ponieważ odczuwałam silny ból lewej nogi, stojąc nie mogłam pochylić głowy do przodu, a także ucisk w klatce piersiowej, który promieniował do pleców. Pani doktor skierowała mnie na tomografię komputerową. Do czasu wykonania tego badania przyjmowałam takie leki, jak niesteroidowy lek przeciwzapalny i inhibitor pompy protonowej, ponieważ kiedy wcześniej przyjmowałam lek zmniejszający napięcie mięśni, wystąpiła u mnie reakcja alergiczna i zmuszona byłam odstawić ten lek. Proszę o interpretację moich wyników, oto one. L-S wykazuje symetryczne wypukliny pierścieni włóknistych krążków międzykręgowych L4/L5, w mniejszym stopniu również L2/,L3,L4 o szerokości do 4mm, modelujące przednią powierzchnię worka oponowego i sięgające w kierunku otworów międzykręgowych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego jest na poziomie L4-L5 zmniejszony do około 12mm (wtórna względna steoza), na pozostałych wymienionych poziomach mieści się w granicach normy 15-15,3. Zwraca uwagę wrodzona kostna stenoza na poziomie L5-S1, gdzie kanał kręgowy w wymiarze strzałkowym ma szerokość ok. 11,8 mm. Poza tym nieznaczna prawostronna skolioza lędźwiowa oraz cechy sakralizacji kręgu L5.Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik badania tomografii komputerowej odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który Pani przytoczyła, może tłumaczyć jedynie ból kończyny dolnej. Objawy z odcinka szyjnego i bóle w klatce piersiowej zapewne mają inne podłoże i wymagają dalszej diagnostyki. Obraz tomorafii wskazuje na zwyrodnienie krążków międzykręgowych z ich uwypuklaniem się do kanału kręgowego (pot. wypadanie dysku), w którym znajdują się nerwy unerwiające kończyny dolne i podbrzusze. Powodują one zwężenie tego kanału i pośredni ucisk na wspomniane nerwy, co może powodować ból kończyny. Dodatkowo zauważalne jest skrzywienie boczne w tym odcinku kręgosłupa oraz odmiana anatomiczna ostatniego kręgu lędźwiowego. Wrodzone zwężenie kostne również może przyczyniać się do powstawania trapiącego Panią objawu.

Potrzebne będzie dalsza diagnostyka. Przydatne będzie wykonanie badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego odcinków szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Być może tam również występują podobne zmiany. Leczenie zależy od nasilenia schorzenia i innych czynników, zależy też od preferencji ośrodka, który się go podejmuje. Może być operacyjne lub zachowawcze. Nie odzowna jest odpowiednia rehabilitacja i fizjoterapia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.