Proszę o interpretację wyników mojej 8-letniej córki

Dziecko 8 lat, wypadanie włosów, bladość, zatwardzenia, suchość skóry, zimne ręce. Wykonano badanie krwi, oto wyniki: kreatynina 0,51mg, ob 5, leukocyty 7,7, neutrofile 3,5, limfocyty 3,3, monocyty 0,7, eozynocyty 0,1, bazofile 0, neutrofile 45,4, limfocyty 43,5, monocyty 8,9, eozynofile 1,9, bazofile 0,3, erytrocyty 4,45, hemoglobina 12,5, hematokryt 35,6, MCV 80, MCH 28,1, MCHC 35,1, RDW 13,4, płytki krwi 321, MPV 8,3, TSH 6,320. Po 2 tygodniach zrobiliśmy kontrolne badanie. Oto wyniki morfologi z rozmazem: krwinki białe 7,2, krwinki czerwone 4,68, hemoglobina 12,4, hematokryt 37,3, MCV 79,6, MCH 26,4, MCHC 33,1, RDW 12,3, trombocyty 352, PDW 14,3, MPV 8,2, neutrocyty 46,7, limfocyty 44,3, mono 7,1, bas 0,8, eos 1,1, neutrocyty 3,3, limfocyty 3,2, mono 0,5, bas 0,1, eos 0,1, TSH 5,740. Dodam, że dziecko przez ostatnie 2 tygodnie było przeziębione, proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W morfologii Pani córki zwraca uwagę nieco obniżone, w stosunku do normy dla dziecka w jej wieku, stężenie hemoglobiny, a także zmniejszenie objętości krwinki czerwonej, co sugerować może niedobór żelaza. Opisane dolegliwości mogą być jego skutkiem. Pozostałe niewielkie odchylenia w obrazie morfologii najprawdopodobniej wynikają z przebywanej przez dziecko infekcji i nie należy się nimi niepokoić.
Drugą kwestią jest poziom TSH – nie podała Pani wartości normy dla laboratorium, w którym wykonywane było badanie. Jest to bardzo istotna informacja. Jeśli wynik TSH Pani córki jest powyżej górnej granicy normy, to sugeruje on niedoczynność tarczycy i wymaga pilnego podjęcia dalszej diagnostyki, a następnie ewentualnego leczenia.
Pozdrawiam!