Jaka jest interpretacja badania TK głowy u 62-latka?

62-letni pacjent przeszedł udar 8 lat temu. Po NZK został poddany reanimacji. TK głowy zostało wykonane bez podania kontrastu w warstwach 5mm. Opis badania wskazuje na to, iż liczne artefakty ruchowe obniżają wartość diagnostyczną badania. W obrębie mózgowia nie stwierdza się obecności wynaczynionej krwi. Zaciśnięcie bruzd mózgowia w obrębie obu płatów potylicznych i częściowo ciemieniowych z zatarciem zróżnicowania korowo-podkorowego tych okolic i niewielkim obniżeniem ich gęstości - obraz KT odpowiada prawdopodobnie świeżym zmianom naczyniopochodnym. W oknie kostnym całkowite zacienienie zatok obocznych nosa oraz sitowia, częściowe zacienienie obu wyrostków sutkowatych. Ponadto ogniska hipodensyjne wielkości około 55 widoczne w obrębie wzgórza lewego i w warstwach głębokich prawego płata skroniowego - naczyniopochodne powstałe różnoczasowo. Układ komorowy symetryczny, ustawiony w osi, nieposzerzony. Czy da się określić wielkość niedotlenienia na podstawie tego badania? Pacjent został wprowadzony na 2 tygodnie w śpiączkę farmakologiczną. Teraz od 10 dni są u niego odstawiane środki usypiające, lecz nadal się nie wybudził. Istotne jest, że oddycha samodzielnie. Proszę mi napisać czy są szanse na wybudzenie. Wcześniej dostałem od Was odpowiedź o treści: „Witam! Na wstępie opisu zaznaczono, że interpretacja jest utrudniona i niepełna z uwagi na liczne artefakty ruchowe. Ogniska naczyniopochodne-to obszary niedokrwione innymi słowy udar niedokrwienny - opis przemawia za rozległymi tego typu zmianami, co jak nietrudno się domyślać, może odpowiadać za stan pacjenta. W wykonanym badaniu nie uwidoczniono cech krwawienia śródmózgowego. Jak wspomniałam obszar mózgu objęty udarem jest na tyle duży, że może tłumaczyć ciężki stan chorego - jednak nie mając możliwości wglądu w obraz oraz oceny klinicznej nie mogę jednoznacznie się wypowiadać - najlepiej w tej sytuacji pytać lekarzy, którzy zajmują się pacjentem oraz konsultantów - szczególnie warto znać opinię neurologa. Pozdrawiam” Zgadza się, ale udar został wykluczony. Udar pacjent miał 8 lat temu. Teraz widoczne są poreanimacyjne zmiany niedotlenieniowe. Czy opis może sugerować wielkość tych zmian?

Lek. Marta Hat

Witam! Tak jak zostało wcześniej wspomniane trudno oceniać rozległość zmian na podstawie samego badania tomografii komputerowej. Dalsze postępowanie i rokowanie zależy od przyczyny zatrzymania krążenia, czasu, który upłynąć do chwili osiągnięcia powrotu funkcji układu sercowo-naczyniowego (czyli czasu rzeczywistego niedotlenienia), wcześniejszej historii chorobowej pacjenta, jego obciążenia innymi schorzeniami. W takiej sytuacji szansa na całkowity powrót do pełnej sprawności funkcji układu nerwowego do stanu sprzed reanimacji jest niewielki. Szkody w układzie nerwowym występują zazwyczaj już po kilkunastu minutach niedotlenienia. Zmiany ukazane w badaniu są dość duże, a rokowanie nie jest dobre. Wszystko zależy jednak od indywidualnego przypadku pacjenta. Proszę porozumieć się z lekarzem prowadzącym, który ma możliwość osobistego badania pacjenta oraz dostęp do badań laboratoryjnych. Zwykle w sytuacji zmian poreanimacyjnych badanie tomografii nie wpływa na sposób leczenia pacjenta. Pozdrawiam serdecznie!