Jaka jest interpretacja wyniku TK głowy?

Mam prośbę o zinterpretowanie badania TK. Było ono przeprowadzone u 62-letniego mężczyzny, który 8 lat temu przeszedł udar. Obecnie jest w śpiączce po NZK oraz reanimacji. Badanie zostało wykonane bez podawania kontrastu w 5mm warstwach. Oto opis badania: Zaciśnięcie bruzd mózgowia w obrębie obu płatów potylicznych i częściowo ciemieniowych z zatarciem zróżnicowania korowo-podkorowego tych okolic i niewielkim obniżeniem ich gęstości - obraz KT odpowiada prawdopodobnie świeżym zmianom naczyniopochodnym. Liczne artefakty ruchowe obniżają wartość diagnostyczną badania! W obrębie mózgowia nie stwierdza się obecności wynaczynionej krwi. Do tego ogniska hipodensyjne wielkości około 55 są widoczne w obrębie wzgórza lewego i w warstwach głębokich prawego płata skroniowego - naczyniopochodne powstałe różnoczasowo. W obrębie mózgowia nie stwierdza się obecności wynaczynionej krwi. W oknie kostnym całkowite zacienienie zatok obocznych nosa oraz sitowia, częściowe zacienienie obu wyrostków sutkowatych. Układ komorowy symetryczny, ustawiony w osi, nieposzerzony. Czy zmiany po niedotlenieniu mózgu można określić na podstawie tego badania? Pacjent pozostawał w śpiączce farmakologicznej przez 2 tygodnie. Obecnie od 10 dni odstawiono u niego środki usypiające, jednak on ciągle się nie budzi. Jakie są szanse na wybudzenie i czy one w ogóle istnieją?
MĘŻCZYZNA, 63 LAT ponad rok temu

Witam! Na wstępie opisu zaznaczono, że interpretacja jest utrudniona i niepełna z uwagi na liczne artefakty ruchowe. Ogniska naczyniopochodne - to obszary niedokrwione innymi słowy udar niedokrwienny - opis przemawia za rozległymi tego typu zmianami, co jak nietrudno się domyślać, może odpowiadać za stan pacjenta. W wykonanym badaniu nie uwidoczniono cech krwawienia śródmózgowego. Jak wspomniałam obszar mózgu objęty udarem jest na tyle duży, że może tłumaczyć ciężki stan chorego - jednak nie mając możliwości wglądu w obraz oraz oceny klinicznej nie mogę jednoznacznie się wypowiadać - najlepiej w tej sytuacji pytać lekarzy, którzy zajmują się pacjentem oraz konsultantów - szczególnie warto znać opinię neurologa. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jaka jest interpretacja wyniku TK głowy?

Witam! Zostałam skierowana na badanie TK głowy w wyniku odrętwień w lewej połowie oraz duszności, a co za tym idzie miałam po takim ataku dyskomfort w postaci niedotlenienia, po którym były ataki ziewania. Ponadto zawroty głowy i ogólnie bardzo złe samopoczucie połączone z możliwością omdlenia. Mam 40 lat. Wyniki badania TK to: Pogłębienie rowków mózgowych płatów czołowych, drobne zwapnienia w obrębie jąder podkorowych obustronnie, w rzucie szyszynki widoczna torbielowata przestrzeń o średnicy do 10 mm o wyglądzie torbieli. Bardzo proszę o wyjaśnienie powyższych wyników oraz o to jaka jest możliwość leczenia i czy to jest szkodliwe dla zdrowia?

KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Przytoczony wynik tomografii ewidentnie wymaga konsultacji z lekarzem zlecającym badanie lub innym lekarzem neurologiem czy nawet lekarzem rodzinnym, który będzie mógł odnieść wynik badania obrazowego do Pani stanu klinicznego i Pani historii choroby.

Ja na podstawie tych krótkich informacji mogę jedynie wysunąć podejrzenia oparte na statystycznej częstości występowania choroby.

Pogłębienie rowków mózgowych płatów czołowych najczęściej obserwowane jest w przypadku miażdżycy tętniczek mózgowych powodującej niedostateczne dotlenienie kory mózgowej. Niedotlenienie płatów czołowych może objawiać się właśnie niedowładem kończyny. Do oceny powiązania dolegliwości ze zmianą uwidocznioną w TK konieczne jest jednak dokładne obejrzenie kliszy.

Zwapnienia w obrębie jąder podkorowych zwykle maja podłoże endokrynne i są związane z nieprawidłową gospodarką wapniową. Tutaj dalsza diagnostyka powinna opierać się o badania hormonalne i oznaczenie poziomu wapnia w surowicy krwi. W przypadku wyników negatywnych będzie można wysunąć podejrzenie zespołu Fahra, będącego genetyczny chorobą polegającą na wapnieniu kory mózgowej i jąder podkorowych.

Torbiel szyszynki jest z kolei częstym znaleziskiem podczas badania TK. Zwykle uwidaczniana jest przypadkowo. W zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje żadnych dolegliwości. Pozostali pacjenci skarżą się na bóle głowy. Leczenie torbieli jest jedynie zachowawcze, tj polegające na obserwacji ewentualnego wzrostu zmiany. Torbiel wielkości 10-12 mm jest wskazaniem do pozostawania pod opieką neurologa, choć ostateczna decyzja zawsze należy do specjalisty.

Pozdrawiam
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jaka jest interpretacja TK głowy?

Witam. jestem meszczyzna .mam 36 lat. Prpsze o interpretacje wynikow tk. glowy. poniewaz boje sie ze mam guza mozgu, czego nie wyklucza moj neurolog. Przykomorowo w okolicy rogu potilicznego widoczne ognisko plynowe z brzezna hyperdensja. Przy bocznej scianie widoczna struktura silnie densyjna. dl. 13mm i szerokosci 2mm. -cialo obce? w badaniu z podaniem kontrastu ,wyzej wymieniona zmiana ulega wzmocnieniu w zakresie sciany przysrodkowej. Obraz niejednoznaczny. Na poziomie torbielowatej zmiany w swietle komory bocznej prawej widoczne zageszczenie guzkowe srednicy 7 mm. bez wzmocnienia kontrastowego. Neurochirug powiedzial ze jak zyje takiego czegos nie widzial. prosze o interpretacje.
MĘŻCZYZNA, 37 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty