Przedwczesne wygasanie jajników a możliwość leczenia

Witam mam 20 lat i stwierdzone w opisie usg jajniki o bardzo ubogopęcherzykowej budowie. Prawy o wymiarach 37,0 mm na 21,7 mm a lewy 24,6 mm na 14,7 mm endometrium ma wymiary 8,4 mm, A-P 41,2. Mam też Hashimoto, Insulinooporność i Hiperprolaktynemię. Diagnoza ginekologa brzmi że mam przedwczesne wygasanie jajników i nie da się nic z tym zrobić. Czy jednak jest jakaś możliwość leczenia i nadzieja na macierzyństwo?

Witam Panią,

Warto wykonać dodatkowe badania hormonalne. Należy wyjaśnić przyczynę i obniżyć podwyższony poziom prolaktyny. W przypadku objawowej hiperprolaktynemii czynnościowej zaleca się leczenie do ok. 6 miesięcy lekiem z grupy agonistow receptorów dopaminergicznych. Konieczne jest również wyrównanie hormonalne w chorobie Hashimoto i redukcja insulinoopornośći. Warto jeszcze pokazać się endokrynologowi. Niewykluczone, że wyrównanie zaburzeń hormonalnych spowoduje, że wróci Pani miesiączka lub jeśli jest, to będzie bardziej regularna. Jeżeli potwierdziłoby się przedwczesne wygasanie czynności jajników, to koniecznie należy wdrożyć odpowiednie leczenie celem uniknięcia powikłań metabolicznych związanych z tym stanem. Sugerowałbym również oznaczenie estradiolu oraz LH i FSH.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz