Antykoncepcja a hiperprolaktynemia - czy to jedyny sposób leczenia?

Witam, Mam 22 lata i pierwszą miesiączkę dostałam w wieku 9 lat. Od początku długość cyklu miesiączkowego jest różna, ale wciąż trzyma się w granicach normy (24-30 dni). Miesiączki natomiast są strasznie obfite i bolesne (nabawiłam się przez nie głębokiej niedokrwistości). Kilka lat temu zgłosiłam się do ginekologa-endokrynologa, który stwierdził, że przyczyna leży w niedoczynności tarczycy. Kuracja lekowa nie przynosiła żadnych skutków więc zmieniłam lekarza. Ten z kolei po wielu badaniach doszedł do wniosku, że niedoczynność tarczycy spowodowana jest chorobą Hashimoto, zaś za obfite i bolesne miesiączki odpowiedzialna jest hiperprolaktynemia. Dodatkowo poinformował mnie, że nie wszystkie moje cykle są owulacyjne. Jako środek na zmniejszenie obfitości i uregulowanie ich zalecił mi kilkumiesięczną kurację tabletkami antykoncepcyjnymi. Ma to też być sposób na zmniejszenie poziomu prolaktyny. I tu pada moje pytanie. Czy w tym przypadku antykoncepcja jest dobrym rozwiązaniem? Czy jest może jakieś inne, o które mogłabym poprosić lekarza? Wolałabym uniknąć antykoncepcji chociażby z takiego powodu, że jeszcze nie współżyłam i nie spieszę się do tego (choć mam ją potraktować jako terapię a nie środek zapobiegający ciąży). A może powinnam zgłosić się do immunologa z pytaniem, czy jest w stanie znaleźć przyczynę moich chorób, bo może leży gdzieś indziej?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy!

Choroby dotyczące czynności tarczycy często mogą rzutować na stężenie prolaktyny.
W tym przypadku leczenie hiperprolaktynemii powinno się opierać na leczeniu choroby podstawowej, czyli choroby tarczycy jaką jest zapalenie tarczycy typu Hashimoto.

Zastosowanie terapii hormonalnej w przypadku zaburzeń miesiączkowania wydaje się być prawidłowym leczeniem. Często po takim leczeniu dochodzi o zmniejszenia bolesności krwawień, normalizacji objętości.

Określenie całości postępowania można wykonać dopiero po dokładnym zbadaniu pacjenta a także po sprawdzeniu badań hormonalnych, obrazowych i immunologicznych.

Proponuję zaufać endokrynologowi, konsultacja immunologiczna wydaje się zbędna. Choroba Hashimoto może być rozpoznana po oznaczeniu odpowiednich przeciwciał co prawdopodobnie zostało wykonane przez endokrynologa.

Redakcja abcZdrowie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty