Czy to dobrze, że nie włączono leczenia?

Dzień dobry. Mój 17-letni syn bardzo często choruje, nawet co 2 tygodnie (immunolog nie znalazł niczego niepokojącego w badaniach). Infekcje zawsze wiążą się z bólem głowy, przypominają zapalenie zatok. Innym niepokojącym i uciążliwym objawem są bardzo częste i bardzo silne bóle głowy (lekarze twierdzą, że napięciowe). Obserwujemy też wypadanie włosów, marznięcie stóp, obrzęk powiek, nerwowość, suchość skóry. Syn wolno rośnie. Obecnie ma 170 cm wzrostu. Objawy są nam znane, bo ja mam niedoczynność tarczycy, a mąż Hashimoto. U syna, przy TSH 6, ale ft4 w normie (13), endokrynolog nie włączył leczenia. Czy ma rację?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za podzielenie się swoją historią dotyczącą zdrowia syna. Opisywane objawy są zdecydowanie niepokojące, zwłaszcza biorąc pod uwagę rodzinne historie niedoczynności tarczycy i Hashimoto.

Wysokie TSH przy prawidłowym FT4 może sugerować subkliniczną niedoczynność tarczycy. Objawy syna, takie jak częste infekcje, bóle głowy przypominające zapalenie zatok, napięciowe bóle głowy, wypadanie włosów, marznięcie stóp, obrzęk powiek, nerwowość, suchość skóry oraz wolny wzrost to klasyczne symptomy zaburzeń w pracy gruczołu tarczowego.

Warto zauważyć, że decyzja o leczeniu endokrynologicznym nie powinna być podejmowana na podstawie samego poziomu TSH, zwłaszcza jeśli FT4 jest w normie. Zazwyczaj brany jest pod uwagę cały kontekst kliniczny, czyli historia i samopoczucie pacjenta. Dlatego, biorąc pod uwagę wszystkie objawy, których syn doświadcza, proponuję ponowną konsultację z endokrynologiem, być może z innym specjalistą niż dotychczasowy.

W opisanej sytuacji warto wykonać dodatkowe badania, takie jak:

- Poziom przeciwciał anty-TPO i anty-TG, które mogą wskazać na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (Hashimoto).

- Pełna morfologia krwi, aby wykluczyć inne przyczyny osłabienia i częstych infekcji.

- Badanie poziomu żelaza, ferrytyny oraz witaminy D, które mogą mieć wpływ na ogólny stan zdrowia i odporność.

Być może warto jeszcze rozważyć konsultację z pediatrycznym endokrynologiem, który specjalizuje się w przypadkach młodzieży. Dodatkowo, dietetyk może pomóc w opracowaniu odpowiedniej diety wspomagającej funkcjonowanie tarczycy i ogólną odporność organizmu.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:

- https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-u-dzieci

- https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

- https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto-czym-jest-objawy

- https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia dla syna oraz pomyślności w diagnostyce i leczeniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.