Zanik czynności jajników. Czy istnieje szansa na dziecko?

Mam 32 lata i stwierdzono u mnie zanik czynności jajników przed 35 rokiem życia. Czy mam jeszcze jakieś szanse na dziecko? Nigdy nie rodziłam, od dziecka mam problemy z miesiączkowaniem. Dopiero dwa lata temu lekarz wykrył u mnie zanik czynności jajników przed 35 rokiem życia. Rozpoczął od leczenia k***. Lek znosiłam bardzo dobrze, ale po 2 latach pojawiły się u mnie ogromne problemy wątrobowe...a szanse na dziecko zniknęły chyba już na dobre, bo będę musiała przerwać branie leku:(

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Próba przywrócenia płodności w przypadku przedwczesnego wygasania czynności jajników jest trudna i nie istnieje jeden ustalony schemat. Wszystko zależy od danego ośrodka i jego doświadczenia w tej dziedzinie. Podejmuje się próby stymulacji za pomocą gonadotropin i analogów gonadoliberyn lub antyestrogenów. Z Pani opisu wynika, że tego leczenia nie było. Otrzymywane leczenie pełniło bardziej funkcję hormonalnej terapii zastępczej.

Myślę, że warto zgłosić się do doświadczonego ośrodka w tej dziedzinie w celu przedyskutowania możliwości dalszego postępowania, gdzie zostaną uwzględnione Pani problemy zdrowotne (wspomniane problemy z wątrobą).

Jednak muszę wspomnieć, że jedynym sposobem o w pełni udokumentowanej skuteczności jest zapłodnienie pozaustrojowe (z dawczynią oocytu).

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!