Czy wcześnie rozpoczęta HTZ nie spowoduje szybszego wygasania czynności jajnika?

Rok temu, w wieku 43 lat, przeszłam operację usunięcia jajnika (torbiel endometrialna) oraz trzonu macicy (mięśniaki). Drugi jajnik, po resekcji dla wykonania badania histopatologicznego, pozostawiono. Czułam się dobrze przez miesiąc. Potem spadek poziomu estradiolu, złe samopoczucie przez 3-4 tygodnie i znów powrót do normy. Tak wytrzymałam ponad rok. Ostatnio jeszcze w czerwcu poziom estradiolu wynosił 180pg, a potem ciągle źle się czułam przez dwa miesiące. Powtórnie wykonałam badania. Poziom estradiolu w sierpniu 16pg, po tygodniu 87pg, ale FSH 29. Chciałabym wyrównać poziom hormonalny przez HTZ, ale boję się o pozostawiony jajnik. Jeśli uzupełnię estradiol, to chyba FSH opadnie. Co wtedy z moim jajnikiem? Czy nie zakończy pracy ostatecznie? Bardzo bym chciała, aby pracował nadal ze względu na mój młody jeszcze wiek. Czy suplementacja estradiolu na poziomie 50 mikrogramów na dobę mogłaby mi pomóc w zwalczaniu objawów wypadowych, nie szkodząc równocześnie kończącemu chyba pracę jajnikowi? Bardzo proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

FSH rzeczywiście jest za wysokie, jak u kobiety która wchodzi w menopauzę. Natomiast poziom estradiolu zależy od fazy cyku, aby go prawidłowo ocenić należało by porównać z badaniem usg (określenie fazy cyklu) - stąd mogą być opisane rozbieżności w wynikach.

Niedobór estrogenów w takim przypadku byłby wskazaniem do włączenia HTZ, jeżeli wiąże się to z obecnością dolegliwości. Ponadto warto jeszcze ocenić poziom LH i progesteronu przed podjęciem decyzji, by dokładniej ocenić czynność jajnika. Jeżeli się okaże, że ona wygasa, włączenie HZT nie zmieni w sposób znaczący obecnej sytuacji.

Tutaj znajdzie Pani artykuł pt.: "Czy mogę stosować HZT?".

Serdecznie pozdrawiam!