Bardzo boję się terapii hormonalnej HTZ

Mam 34 lata. Mam krwawienia przed miesiączką od 16 dnia cyklu. Po badaniu ginekologicznym lekarz powiedział, że mam małego mięśniaka i na podstawie wywiadu ze mną stwierdził klimakterium, ponieważ jestem w depresji i czasami jest mi gorąco. Przepisał mi tabletki i kazał brać przez pół roku. Bardzo boję się brać tych leków, gdyż istnieje ryzyko zachorowań. Myślę, że depresja moja wynika z powodu utraty bliskiej osoby zmarłej tragicznie, a nie z powodu klimakterium. Czy mogę zrobić jakieś badania z których mogłabym potwierdzić klimakterium w tak młodym wieku. Boję się brania HTZ, gdyż w ulotce piszą o ryzyku chorób u kobiet w wieku 50 i 65 lat a nic nie piszą o młodych kobietach stosujących HTZ. Mój ginekolog zapewniał mnie na 200%, że nie zachoruje na żadną chorobę biorąc, ale czy można dać taką gwarancję?

34 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badaniem zalecanym przy diagnozowaniu menopauzy jest poziom hormonów: FSH i estradiolu. Stężenie FSH powyżej 30 mIU/ml oraz obniżony poziom estradiolu wskazują na ustanie funkcji jajników, a niższa, lecz podwyższona na wchodzenie w okres premenopauzalny. Generalnie zaleca się stosowanie HTZ w sytuacji, gdy dolegliwości związane z okresem okołomenopauzalnym są szczególnie nasilone. Stosowanie HTZ może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia czy nowotworu piersi, ale zdarza się to raczej w przypadku rozpoczęcia terapii późno (po więcej niż 5 latach po ustaniu miesiączki) i u starszych kobiet. Uważa się, że wczesne rozpoczęcie HTZ zmniejsza jej niekorzystny wpływ, może ona wręcz przyczynić się do opóźnienia zmian miażdżycowych w układzie krążenia. Jeżeli wciąż Pani miesiączkuje, to HTZ można stosować z przerwami na krwawienia, symulując naturalny cykl miesiączkowy. Polecam nasz inny portal. Radzę też upewnić się co do diagnozy przed ewentualnym rozpoczęciem HTZ, tym bardziej, że pisze Pani o innych możliwych przyczynach nieprzyjemnych objawów.

Pozdrawiam serdecznie!