Niedoczynność tarczycy i żylaki a HTZ?

W maju br. przeszłam operację usunięcia macicy z przydatkami; od 10 lat leczę się na niedoczynność tarczycy. Ginekolog przepisał mi HTZ, natomiast ja mam pewne wątpliwości, bo czuję się dobrze, od czasu do czasu mam tylko uderzenia gorąca. W związku z tym moje pytanie: czy w przypadku niedoczynności tarczycy i żylaków mogę (powinnam) brać HTZ?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Decyzja o rozpoczęciu HTZ powinna należeć do Pani, a być poprzedzona objaśnieniem przez lekarza wszystkich dobrodziejstw i zagrożeń z nią związanych. Stosowanie HTZ może się przyczynić do pogorszenia stanu żył, na skutek rozkurczu mięśni gładkich pod wpływem progestagenu. Samo występowanie żylaków nie jest jednak bezwzględnym przeciwwskazaniem do HTZ.

Takim przeciwwskazaniem jest zakrzepica żył głębokich, która może towarzyszyć żylakom, a nie dawać wyraźnych objawów, szczególnie u osób w sile wieku. Należałoby wykluczyć zakrzepicę badaniem dopplerowskim USG. Proszę też pamiętać, że niedoczynność tarczycy może skutkować objawami podobnymi do menopauzy, przez co często jest za menopauzę brana. Leczenie HTZ nie zniweluje tych objawów, gdyż ich problem leży w hormonach tarczycy.

Rozpoczęcie HTZ może się też wiązać z koniecznością zmiany dawek leków na tarczycę, ze względu na zwiększony poziom estrogenu.

Pozdrawiam serdecznie!