Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niedoczynność tarczycy i żylaki a HTZ?

W maju br. przeszłam operację usunięcia macicy z przydatkami; od 10 lat leczę się na niedoczynność tarczycy. Ginekolog przepisał mi HTZ, natomiast ja mam pewne wątpliwości, bo czuję się dobrze, od czasu do czasu mam tylko uderzenia gorąca. W związku z tym moje pytanie: czy w przypadku niedoczynności tarczycy i żylaków mogę (powinnam) brać HTZ?

KOBIETA ponad rok temu

Diagnozowanie menopauzy

Menopauza, inaczej przekwitanie, to bardzo trudny okres w życiu kobiety. Czy wiesz, jak ją rozpoznać? O diagnozowaniu menopauzy mówi lek. Łukasz Dubielecki.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Decyzja o rozpoczęciu HTZ powinna należeć do Pani, a być poprzedzona objaśnieniem przez lekarza wszystkich dobrodziejstw i zagrożeń z nią związanych. Stosowanie HTZ może się przyczynić do pogorszenia stanu żył, na skutek rozkurczu mięśni gładkich pod wpływem progestagenu. Samo występowanie żylaków nie jest jednak bezwzględnym przeciwwskazaniem do HTZ.

Takim przeciwwskazaniem jest zakrzepica żył głębokich, która może towarzyszyć żylakom, a nie dawać wyraźnych objawów, szczególnie u osób w sile wieku. Należałoby wykluczyć zakrzepicę badaniem dopplerowskim USG. Proszę też pamiętać, że niedoczynność tarczycy może skutkować objawami podobnymi do menopauzy, przez co często jest za menopauzę brana. Leczenie HTZ nie zniweluje tych objawów, gdyż ich problem leży w hormonach tarczycy.

Rozpoczęcie HTZ może się też wiązać z koniecznością zmiany dawek leków na tarczycę, ze względu na zwiększony poziom estrogenu.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy