Tabletki antykoncepcyjne a żylaki - czy są przeciwwskazania?

Mam 24 lata. W mojej rodzinie (od strony ojca i od strony matki) żylaki niestety są dziedziczne. Mimo młodego wieku już zaobserwowałam na prawym boku lewej łydki żylaka. I na razie tylko tam, jednak wiem, że z czasem może być ich więcej i w innych miejscach. Stosuję antykoncepcję hormonalną w postaci tabletek antykoncepcyjnych. W związku z tym wszystkim mam kilka pytań: 1. Czy tabletki antykoncepcyjne mają zły wpływ na moje zdrowie jeśli mam skłonności do powstawania żylaków? 2. Czy w ogóle można mi stosować jakąkolwiek antykoncepcję hormonalną? 3. Jeśli nie mogę to dlaczego? 4. Jakie są skutki stosowania takiej antykoncepcji, jeśli mam żylaki? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Żylaki czy skłonność do żylaków nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej, w szczególności tabletek antykoncepcyjnych. Musi Pani jednak pamiętać, że progestagen zawarty w tabletkach będzie się przyczyniał do rozluźnienia mięśniówki ścian naczyń krwionośnych i przez to ich rozszerzenie. Będzie się to przyczyniać do zaostrzenia niewydolności żylnej, prowadząc do powstawania żylaków.

Pozdrawiam serdecznie!