Stosowanie tabletek a problemy z żylakami

Witam, mam 27 lat, od dwóch lat stosuję tabletki antykoncepcyjne (jeszcze nie rodziłam). Jest to dla mnie i mojego męża najlepsza i najwygodniejsza metoda antykoncepcji i nie chcę z niej rezygnować. Jestem dziedzicznie obciążona żylakami (właśnie przeszłam operację), które występowały już przed rozpoczęciem stosowania tabletek. Wiem, że ich stosowanie nie jest wskazane, tym bardziej, że w mojej rodzinie babcia, ciocia i mama niejednokrotnie miały zapalenie żył. Chodzę do dobrego ginekologa, który uważa, że nie ma przeciwwskazań, że większość kobiet ma problemy żylne i że tabletki jakie stosuję mają stosunkowo małą zawartość hormonów. Mam wrażenie, że nie traktuje mnie "kompleksowo". Specjaliści naczyniowi i chirurdzy, jak również mój zdrowy rozsądek, są zdecydowanie przeciwko tabletkom... Co mam zrobić? 

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Naturalne metody unikania ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Niestety, nie ma idealnego rozwiązania w Pani sytuacji. Ginekolog myśli głównie o skutecznej antykoncepcji, a chirurg o stanie naczyń żylnych... I każdy z nich ma po trosze rację! A prawda jest taka, że wyboru musi Pani dokonać sama, bo to Pani zdrowie i życie! Musi się Pani zdecydować, co jest dla Pani ważniejsze - ładne nogi bez żylaków i mniejsze ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych, które mogą być groźne dla życia (jest Pani już po operacji żylaków, a przecież jest Pani młoda!) czy wygodna, skuteczna antykoncepcja (nie wiem, jaką ma Pani sytuację życiową i czy "wpadka" byłaby dla Pani wielkim problemem). Nikt nie powinien za Panią dokonywać tej decyzji, bo nie zna Pani warunków życia i potrzeb.

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty