Powrót żylaków

Dzień dobry, mam na imię Iwona, mam 29 lat.Pierwsze żylaki wyszły u mnie po pierwszej ciąży - w wieku 21 lat. Początkowo były niezbyt widoczne. Z biegiem czasu stały się szersze i wypukłe, zaczął się problem ciężkości i opuchlizny nóg. Żylaki wyszły na jednej - prawej nodze poniżej kolana. Mniej więcej w 2004 roku trafiłam pierwszy raz do lekarza z moim problemem, stosowałam tabletki na poprawę krążenia i maści. W 2007 roku poddałam się operacyjnemu usunięciu żylaków. Usg zrobione przed zabiegiem wskazało, że powodem żylaków jest żyła biegnąca od pachwiny - od pachwiny jest mocno poszerzona, ale rozgałęzia się dopiero na łydce. Przyczyną powstawania - jak stwierdził lekarz z dużym prawdopodobieństwem - jest pierwsza ciąża, w której przytyłam bardzo dużo: 33 kilo. Podczas zabiegu lekarz usunął tylko żyły z łydki, a żyłę biegnącą od pachwiny do kolana podwiązał, ponieważ miałam w planach drugie dziecko i lekarz stwierdził, że tak będzie lepiej. Mówił,że prawdopodobnie w drugiej ciąży żylaki dadzą również o sobie znać. I tak się stało. W 2008 roku urodziłam drugie dziecko - miałam wrażenie, że żylaki "rosną" razem z moim dzidziusiem. Przytyłam 18 kilo. Żylaki znów wyszły "z pełną swoją okazałością" - mam wrażenie, że są identyczne jak te usunięte. Proszę o poradę: czy istnieje skuteczna metoda usunięcia żylaków - tak żeby już nigdy nie powróciły? Dopadły mnie w bardzo młodym wieku i chciałabym, aby ten koszmar się już skończył. Planuję usunięcie w przyszłym roku. Cały czas przyjmuję tabletki na poprawę krążenia i stosuję maści. Proszę o poradę, jaka metoda usunięcia będzie najskuteczniejsza w moim przypadku. Dziękuję

Szanowna Pani,

Niestety nie istnieje żadna gwarantująca trwałą skuteczność metoda "pozbycia się" żylaków raz na zawsze.

Jedyną metodą mogącą spowolnić rozwój przewlekłej niewydolności żylnej, której jednym z objawów są żylaki, jest leczenie uciskowe. Stosuje się je na każdym etapie rozwoju choroby, również w profilaktyce. Bardzo ważne jest jego stosowanie u kobiet w ciąży, zwłaszcza jeśli żylaki już istnieją.

Ponadto duże znaczenie w zapobieganiu rozwojowi choroby ma zwalczanie czynników ryzyka, mi.in. nadmiernej masy ciała i siedzącego trybu życia.

Leczenie inwazyjne ze wskazań medycznych stosuje się w przypadku zaawansowanvych objawów przewlekłej niewydolności żylnej oraz po przebyciu powikłań żylaków (np. zakrzepica, pęknięcie).

Stosuje się tradycyjne metody chirurgiczne, metody mnałoinwazyjne oraz skleroterapię, która najczęściej jest uzupełnieniem leczenia operacyjnego.

Najlepszą dla Pani metodę musi dobrać lekarz dokonujący oceny klinicznej żylaków.

Niestety nawroty po leczeniu operacyjnym są częste (do 50%). Zwykle mają miejsce w okolicy poddawanej zabiegowi. Dobry trwały wynik operacji zależy przede wszystkim od stałego stosowania leczenia uciskowego.

Pozdrawiam serdecznie