Który z leków zapobiegających powstawaniu żylaków jest najskuteczniejszy?

Witam serdecznie! Mam 20 lat i problem z żylakami kończyn dolnych. Postanowiłam rozpocząć leczenie zapobiegawcze. Obecnie stosuję DETRALEX, chciałabym jednak wiedzieć, czy jest on wystarczająco dobry? Może jest lek, który ma większą skuteczność w tego typu schorzeniach? Dziękuję.

Szanowna Pani!

Jedyną metodą mogącą spowolnić rozwój choroby jest leczenie uciskowe z zastosowaniem pończoch lub opasek uciskowych oraz masażu pneumatycznego.

Nie ma przekonujacych dowodów na to, aby farmakoterapia miała korzystny wpływ na przebieg naturalny przewlekłej niewydolności żylnej. Mogą one niekiedy łagodzić u części chorych dolegliwości, ale nie chronią przed rozwojem zaawansowanych zmian.

Profilaktyka przewlekłej niewydolności żylnej, której etapem są żylaki, polega na zwalczaniu czynników ryzyka, zwłaszca otyłości i siedzącego trybu życia oraz stosowaniu pończoch uciskowych u osób z grup ryzyka i osób z już istniejącymi żylakami.

Pozdrawiam serdecznie