Moje pytanie o żylaki

Witam! Mam 21 lat i niestety żylaki. Amatorsko biegam i ze względu na bieganie mam pytanie co do żylaków. Nie biegam w klubie, bo nie ma takiego w mojej okolicy, ale mimo to staram się przykładać do tego, bo to lubię. Aktualnie biegam 50-60 km tygodniowo. Bieganie męczy organizm, wiec zalecana jest odnowa biologiczna. Można stosować: -masaże -saunę -kąpiele solankowe. Ze względu, że sauna i masaże kosztują, zastanawiam się nad stosowaniem solanek. Taniej po prostu. Trzeba się wtedy moczyć w wannie przez 15 min w gorącej wodzie.   Czy to przy żylakach można stosować? A saunę, gdybym miał możliwość? Te zabiegi stosowałbym nie częściej niż raz w tygodniu! Domowymi sposobami na odnowę biologiczną stosuje masaże workiem z lodem, gdy czuje potrzebę, a dość często po treningu polewam się ciepłą i zimna woda na zmianę. Czy nie ma przeciwwskazań? Czy mógłbym kiedyś zostać morsem? Chciałbym zaliczyć taką kąpiel w przeręblu, bo nie zaliczam się do ludzi, jak już Pan/Pani pewnie zauważyła, takich co siedzą i grają na komputerze przez internet. Na razie biegam biegi uliczne do 10km, a w przyszłości chcę biegać maraton (42km, 195m) będzie się to wiązało z kilometrażem tygodniowym 90-110km. Czy nie będzie problemu? Byłem z żylakami u lekarza pierwszego kontaktu. Pani doktor powiedziała żebym nie biegał, bo za dużo biegam. Z przyczyn powszechnie znanych nie posłuchałem :) Bylem u specjalisty to powiedział żebym opaski uciskowe kupił (na razie nie kupiłem, ale kupie je, bo do biegania są dobre nawet dla zdrowych ludzi) i na razie nie ma co szaleć z operacjami itp. bo jeśli mam tendencje do żylaków to mogłyby mi po operacji i tak wyskoczyć. Prawda? Żylaki mam małe. Jak chodzę długi to mnie nogi-łydki bolą :(opuchnięć nie mam. Powodem moich żylaków jest to że babcia ma, dziadek chyba miał i w gimnazjum dość dużo się uczyłem, czyli pozycja siedząca przy biurku, ale chyba bez przesady żeby się młodemu człowiekowi od tego żylaki robiły. Proszę odpisać na moje 6 pytań. :-)

MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam,

Optymalne zalecenia dla Pana i najwłaściwsze ustosunkowanie się do zadanych pytań możliwe jest tylko po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz badania lekarskiego, uzupełnionych ew. badaniami dodatkowymi. W związku z tym postąpił Pan właściwie udając się do specjalisty i jemu powinien Pan zadać powyższe pytania.
Ja mogę napisać o ogólnych zasadach. Proszę jednak pamiętać, że istnienie dodatkowych obciążeń, choćby tylko potencjalnych-znanych z wywiadu-może wymagać modyfikacji ogólnych zasad postępowania.
Wiele zależy od nasilenia procesu chorobowego, a więc od tego jak duże są żylaki. Określenie "małe" jest nieprecyzyjne, konieczna jest weryfikacja-zbadanie osobiste przez lekarza.
Bieganie, chodzenie, unikanie długiego przebywania w pozycji stojącej czy siedzącej, to ważne zalecenia dla osób zagrożonych bądź dotkniętych przewlekłą niewydolnością żylną, której początkowym etapem są właśnie żylaki. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt intensywne bieganie może nasilać dolegliwości i również nie jest wskazane.
Warunki sauny, moczenie w gorącej wodzie-tego osoby mające żylaki powinny zdecydowanie unikać.
Opaski uciskowe - leczenie uciskowe jest jedynym o udowodnionym działaniu spowalniającym rozwój przewlekłej niewydolności żylnej na każdym jej etapie. Siła ucisku musi zostać dobrana przez wykwalifikowany personel.
Operacja-wskazania są ograniczone, nawroty częste, zwłaszcza jeśli nie stosuje się leczenia uciskowego.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty