Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy przy zaawansowanych żylakach można korzystać z masażera do stóp?

Witam, mam 60 lat i zaawansowane żylaki. Chciałabym odciążyc trochę swoje nogi. Nie wiem tylko, czy takie masaże mi nie zaszkodzą?
KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Szanowna Pani!

Najlepszym sposobem na odciążenie nóg w przypadku choroby żylakowej, jest unikanie długotrwałego stania i siedzenia z nogami zgietymi pod katem prostym w stawach biodrowych i kolanowych, regularna rekreacyjna aktywność ruchowa (spacery, jogging, jazda na rowerze, pływanie) oraz odpoczynek z kończynami dolnymi ułożonymi powyżej poziomu serca, podpartymi na całej długości podudzi (nie punktowo).

Ponadto istotnym elementem jest leczenie uciskowe z użyciem opasek lub pończoch uciskowych, a także masaż pneumatyczny. Kompresoterapia to jedyna metoda mogąca spowolnić rozwój przewlekłej niewydolności żylnej. Należy pamietać, że jak każda metoda lecznicza, również kompresoterapia powinna być prowadzona pod kontrolą lekarza.

Pozdrawiam serdecznie

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy