Jak długo leczy się przewlekłą niewydolność żylną?

Od 5 tygodni bolą mnie całe kończyny dolne. Przy USG dopplerowskim stwierdzono przewlekłą niewydolność żylną. Od tygodnia biorę jedną tabletkę dziennie Vessel due F. Jednak do tej pory nie czuję poprawy. Jak dlugo trzeba czekać, aby ból ustał? Staram się wykonywać dodatkowo ćwiczenia, ale nie wiem, czy przy bólu jest to wskazane. Czy przy niewydolności żylnej tworzą się już zatory, czy jest to dopiero początek choroby?

Szanowna Pani!

Przewlekła niewydolność żylna to choroba, której nie można całkowicie wyleczyć, lecz można spowolnić jej postęp. Jedynym leczeniem, dzieki któremu można osiagnąć ten efekt jest leczenie uciskowe. Obejmuje ono opaski uciskowe, pończochy uciskowe oraz masaż pneumatyczny. Stosuje się je na każdym etapie rozwoju choroby, również w profilaktyce. Warto porozmawiać o tym z lekarzem.

Nie ma przekonujacych dowodów na to, by leczenie farmakologiczne miało korzystny wpływ na przebieg choroby. Jednak niekiedy może ono poprawiać jakość życia i łagodzić dolegliwości, nie chroni natomiast przed rozwojem zaawansowanych zmian. Można je stosować, gdy występuje ból, jednak w połączeniu z kompresoterapia (leczeniem uciskowym).

Przewlekła niewydolność żylna wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy żył głębokich.

Pozdrawiam serdecznie